V Poľsku sa začali vojenské cvičenia NATO Brilliant Jump

Manévre majú ukázať schopnosť presunu jednotiek veľmi rýchlej reakcie morskou, pozemnou a vzdušnou cestou do Poľska.Varšava 17. mája (WebNoviny.sk) – Desaťdňové vojenské cvičenia Severoatlantickej aliancie s krycím názvom Brilliant Jump sa v utorok začali v Poľsku.

Za účasti viac ako 1500 vojakov z krajín NATO dôjde počas manévrov, ktoré potrvajú do 27. mája a ktorých dejiskom budú výcvikové priestory v Žagani a Šwietoszowe, k modelovanému preskúšaniu presunu častí tzv. jednotiek veľmi rýchlej reakcie (Very High Readiness Joint Task Force – VJTF) zo Španielska a Veľkej Británie do Poľska, kde sa spoja v Žagani na západe krajiny.

Odporúčame:

NATO priznalo, že jeho nové sily by nestačili na zásah Rusov

Manévre majú ukázať schopnosť presunu týchto útvarov morskou, pozemnou a vzdušnou cestou do Poľska a rýchlej obnovy ich pripravenosti na nasadenie v prípade potreby.

Informoval o tom poľský rezort obrany vo Varšave, ako aj taliansky generál Salvatore Farina, šéf veliteľstva Severoatlantickej aliancie v holandskom Brunssume, ktoré bude koordinovať priebeh manévrov.

Sily veľmi rýchlej reakcie známe aj ako Spearhead Force sú novou štruktúrou v rámci NATO, ktorá vznikla na základe rozhodnutia summitu aliancie vo Walese v roku 2014. Úlohou tejto formácie je schopnosť do 48 hodín sa presunúť do dejiska vojenskej či humanitárnej krízy kdekoľvek na svete.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

17. mája 2016