V parlamente vznikne detský kútik, bude na druhom poschodí

Kancelária sa snaží vyjsť v ústrety aj poslankyni za OĽaNO-NOVA Silvii Petruchovej, ktorá je na invalidnom vozíku.BRATISLAVA 3. mája (WebNoviny.sk) – Poslanci s malými deťmi sa budú môcť o svoje ratolesti postarať v budove parlamentu v detskom kútiku. Po rokovaní poslaneckého grémia o tom dnes informoval podpredseda parlamentu Béla Bugár. Miestnosť pre deti bude na druhom poschodí, ide o jednu z kancelárií, ktoré má k dispozícii podpredsedníčka parlamentu Lucia Nicholsonová.

Odporúčame:

Simonu Petrík nepustili do rokovacej sály NR SR s dieťaťom

Debatu o detskom kútiku pre prípad Simony Petrík

Bugár vysvetlil, že pôvodne Kancelária NR SR pre poslancov s malými deťmi chcela zriadiť detský kútik na prvom poschodí pri rokovacej sále. Jednu zo svojich miestností však pre všetkých poslancov ponúkla Nicholsonová, a keďže je väčšia a lepšie zariadená, je tam napríklad aj sprcha, dohodli sa, že budú využívať jej priestory. Na oboch toaletách na prízemní parlamentu zároveň pribudnú prebaľovacie pulty.

Poslanecké grémium o detskom kútiku diskutovalo pre minulotýždňový prípad poslankyne Simony Petrík, ktorú nevpustili do rokovacej sály so šesťmesačným dieťaťom. Petrík okamžite tento postup komentovala v médiách a na sociálnych sieťach. Bugár zopakoval, že takéto problémy sa neriešia cez médiá a nemal by sa z nich vytĺkať politický kapitál.

Podpredseda parlamentu pripomenul, že počas druhej vlády Mikuláša Dzurindu, keď mala malé dieťa poslankyňa za SDKÚ-DS Petra Masácová, zriadili detský kútik. Malé deti vtedy mali viaceré poslankyne a žiadne problémy ako teraz prezentovala Petrík neboli. „Ide o ľudský rozmer, keď vieme pomôcť, budeme pomáhať. Ale robiť politické body aj s použitím dieťaťa nedovolíme,“ povedal Bugár. Poslancov na grémiu požiadal, aby sa s akýmikoľvek prevádzkovo-technickými problémami obracali na Kanceláriu NR SR, nie na médiá.

Poslancov na májovej schôdzi čaká 67 bodov programu

Kancelária sa snaží vyjsť v ústrety aj poslankyni za OĽaNO-NOVA Silvii Petruchovej, ktorá je na invalidnom vozíku. Na toaletách na prízemí prerobili umývadlá, toalety pre imobilných tam už boli, novú toaletu pre imobilných vybudovali na Západnej terase Bratislavského hradu pri poslaneckých kanceláriách.

Kancelária rovnako plánuje obstarať šikmú elektrickú plošinu na schody smerujúce k podateľni NR SR a k poslaneckým kanceláriám a k vchodu na Západnej terase pre vstup z átria. Rovnako by sa mali vymeniť dve protipožiarne dvere v suteréne, aby a uľahčil prechod z výťahu do jedálne a bufetu. Kancelária naopak nedokáže vyhovieť požiadavke Petruchovej, aby pri vstupe do parlamentu neboli kontrolovaní jej zdravotní asistenti. Podľa Bugára sa asistenti pri poslankyni menia a podľa zákona musia byť kontrolovaní, dohodli sa však, že vždy budú mať prednosť a nebudú musieť čakať v rade.

Poslancov na májovej schôdzi podľa Bugárových slov čaká 67 bodov programu, z ktorých je 56 opozičných návrhov. Sedem opozičných noviel sa týka Zákonníka práce, preto k nim podľa Bugára bude spoločná rozprava. Minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák okrem iného predstaví správu o prioritách predsedníctva SR v EÚ. Schôdza sa začne 17. mája a skončiť by sa mala do 2. júna.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

3. mája 2016