V Palmýre rátajú škody po besnení Islamského štátu

Veľká časť starovekej Palmýry sa aj napriek vyčíňaniu Islamského štátu zachovala.PARÍŽ 28. apríla (WebNoviny.sk) – Militanti z Islamského štátu (IS) síce zničili viaceré dôležité časti starovekej Palmýry, veľká časť tohto sýrskeho mesta si však zachovala „svoju celistvosť“. Tvrdia to vo svojej stredajšej správe odborníci z Organizácie Spojených národov pre vzdelávanie, vedu a kultúru (UNESCO), ktorí boli v meste v čase od 24. do 26. apríla na prieskumnej misii.

Extrémisti z IS, ktorí antickú Palmýru ovládli ešte vlani v máji, zničili Baalšamínov chrám a tiež Víťazný oblúk. Rozbité a poškodené sú aj sochy a sarkofágy, ktoré boli príliš veľké na to, aby sa ich podarilo ukryť v bezpečí. Napriek zničeniu viacerých ikonických stavieb si však archeologické nálezisko v Palmýre zachovalo „veľkú časť zo svojej celistvosti a pôvodnosti“ píše sa v správe UNESCO, z ktorej cituje agentúra DPA.

Púštne mesto Palmýra ovládali militanti z IS od vlaňajšieho mája. Sýrske vládne sily, podporované ruskými náletmi, nad ním opäť prevzali kontrolu koncom marca. Na základe leteckých snímok sa predpokladalo, že extrémisti poškodili Baalšamínov chrám, ako aj chrám Bélov a sedem pohrebných veží, z ktorých tri zničili úplne – vrátane veží Elahbelovej a Iamlichovej. To však zatiaľ nie je isté. Bélov chrám i viaceré ďalšie pamiatky totiž odborníci pre odmínovacie práce, ktoré v meste ešte stále prebiehajú, môžu sledovať len z diaľky. Podrobnú správu o rozsahu škôd v Palmýre zverejní UNESCO v júli.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

28. apríla 2016