V Olympii vzplanie pochodeň pre OH 2016 v Riu

Oheň v Olympii zapáli v úlohe kňažky herečka Katerina Lehouová a odovzdá pochodeň prvému členovi štafety, športovému gymnastovi Eleftheriosovi Petrouniasovi.ATÉNY 21. apríla (WebNoviny.sk) – V Grécku je všetko pripravené na štvrtkové slávnostné vzplanutie pochodne s ohňom pre Hry XXXI. olympiády, ktoré sa uskutočnia v brazílskom Riu de Janeiro.

Oheň v starovekej Olympii zapáli v úlohe kňažky herečka Katerina Lehouová na pravé poludnie 21. apríla a odovzdá pochodeň prvému členovi štafety, športovému gymnastovi Eleftheriosovi Petrouniasovi. Po ňom príde na rad brazílsky niekdajší volejbalista Giovane Gávio. Pochodeň pred odletom do Brazílie absolvuje krátku púť po Grécku, do Atén dorazí 27. apríla.

Z hlavného mesta Brasília odštartuje 95-dňovú cestu 3. mája, úplne prvou nositeľkou pochodne na brazílskej pôde bude džudistka Érika Mirandová. Do 5. augusta zavíta štafeta do všetkých kútov krajiny. Dovedna navštívi 329 miest a mestečiek, približne 12-tisíc nositeľov pochodne absolvuje po cestách tejto juhoamerickej krajiny 20-tisíc kilometrov. Ďalších 16-tisíc kilometrov strávi olympijský oheň vo vzduchu.

Okrem miest pochodeň navštívi aj viacero vychytených destinácií

Organizátori OH 2016 naplánovali púť olympijského ohňa tak, aby s ním mohlo prísť do kontaktu približne 90-percent brazílskej populácie. Okrem miest navštívi aj viacero vychytených destinácií Brazílie vrátane svetoznámeho súostrovia Fernando de Noronha v Atlantickom oceáne začiatkom júna. Chýbať nebude ani cesta k fotogenickým vodopádom Iguazu (30. 6.) na rovnomennej rieke v brazílsko-argentínskom pohraničí.

Zavíta aj medzi ruiny niekdajšieho jezuitského kláštora Sao Miguel das Missoes (4. 7.) na juhu krajiny. „Olympijský oheň prinesieme do celej krajiny a splníme tým sľub miliónom obyvateľov, že budú mať šancu podieľať sa na oslavách sviatku športovcov. Som presvedčený, že celá udalosť zostane v pamäti všetkých dlhé roky. Chceme, aby boli ľudia v uliciach pyšní a ukázali našu kultúrnu rôznorodosť a krásu prírody,“ povedal Carlos Arthur Nuzman, šéf organizačného výboru OH 2016.

Cestu ukončí na slávnom štadióne Maracana

Z hlavného mesta Brasília zamieri pochodeň do ostatných častí stredozápadného regiónu a odtiaľ k pobrežiu Atlantického oceánu. Potom pôjde na severovýchod Brazílie, po pobreží až k hraniciam so severnými susedmi Francúzskou Guayanou, Surinamom či Guayanou.

Zastaví sa aj v amazonskom meste Manaus (19. júna), cez ďalšie mestá Porto Velho, Cuiabá či Campo Grande (25. júna) sa dostane až na úplný juh rozľahlej krajiny. Odtiaľ pomaly, ale isto zamieri k Sao Paulu (24. júla) do regiónu kávových plantáží, odtiaľ už do Ria de Janeiro.

V štáte Rio de Janeiro sa pochodeň síce epizódne zastaví na pár hodín už v máji, no pred začiatkom OH definitívne prekročí hranice regiónu 27. júla. Vo štvrtok 4. augusta už bude „brázdiť“ ulice samotného Ria a o deň neskôr počas slávnostného otvorenia OH 2016 ukončí cestu na slávnom štadióne Maracana.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

21. apríla 2016