V najvyspelejších štátoch požiadalo o azyl 1,65 milióna ľudí

Štvrtinu z celkového množstva žiadostí o azyl v krajinách OECD podali vlani občania Sýrie a 16 percent Afganci. NEW YORK 24. septembra (WebNoviny.sk) – Približne 1,65 milióna ľudí požiadalo vlani o azyl v krajinách Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD), ktorá združuje 35 najvyspelejších štátov sveta. V porovnaní s predchádzajúcim rokom bol počet azylantov zhruba dvojnásobný.

Uvádza sa to vo výročnej správe o migrácií, ktorú zverejnila OECD v rámci summitu o globálnej migračnej kríze v sídle OSN v New Yorku. Štvrtinu z celkového množstva žiadostí o azyl v krajinách OECD podali vlani občania Sýrie a 16 percent Afganci. Organizácia v tejto súvislosti vyzvala vyspelé krajiny, aby – v záujme potlačenia nelegálnej migrácie – poskytli viac priestoru pre legálny prílev utečencov.

„Navýšenie zdrojov pre takéto programy by malo byť prioritou medzinárodného spoločenstva,“ uvádza sa v správe OECD. Súčasne oceňuje, že sa týmto smerom vydali už viaceré európske krajiny i samotná EÚ. Autori správy v tejto súvislosti poukázali na to, že za posledných päť rokov dostalo pracovné povolenia v krajinách OECD len 18.200 Sýrčanov.

Ďalším 15.300 úrady poskytli povolenie na štúdium a vyše 72.000 umožnili spojenie rozdelených rodín. Úrad vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR) pritom odhaduje, že od začiatku konfliktu v Sýrii utieklo z krajiny viac ako 4,8 milióna ľudí.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

24. septembra 2016