V Kalifornii sa zrútilo špionážne lietadlo, pilot zahynul

Lietadlo havarovalo krátko po štarte z Bealeovej leteckej základne a malo absolvovať rutinný cvičný let. „>SUTTER 21. septembra (WebNoviny,sk) – Jeden pilot zahynul a ďalší utrpel zranenia pri havárii amerického špionážneho lietadla typu U-2, ktoré sa zrútilo v utorok ráno miestneho času na severe amerického štátu Kalifornia. Tesne pred pádom stroja sa obom pilotom podarilo katapultovať, informovala agentúra AP.

Lietadlo havarovalo krátko po štarte z Bealeovej leteckej základne a malo absolvovať rutinný cvičný let. Americké vzdušné sily však nešpecifikovali mená pilotov, ani zdravotný stav preživšieho. U-2 sa zrútilo v horskom pásme Sutter Buttes, približne 100 kilometrov severne od kalifornského hlavného mesta Sacramento.

Lockheed U-2 dokáže vykonávať tajné operácie vo výške viac než 21 kilometrov nad zemským povrchom, čo je dvojnásobok výšky bežných komerčných letov. Lietadlo je v službe od roku 1957. Vyradiť ho majú v roku 2019, keďže sa armáda USA v oblasti špionáže čoraz viac spolieha na bezpilotné stroje.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

21. septembra 2016