V holandských parlamentných voľbách zvíťazila strana súčasného premiéra Marka Rutteho

AMSTERDAM 15. marca (WebNoviny.sk) – Stredopravá Ľudová strana za slobodu a demokraciu (VVD) holandského premiéra Marka Rutteho je jasným víťazom stredajších parlamentných volieb v Holandsku a jej líder tak podľa očakávaní povedie rozhovory o vytvorení svojej tretej koaličnej vlády od roku 2010.

Účasť na voľbách bola vysoká

Po sčítaní 95 percent hlasov je Rutteho liberálna Strana za slobodu a demokraciu (VVD) na prvom mieste so ziskom 33 kresiel v 150-člennej dolnej komore parlamentu. S 20 kreslami nasleduje Strana za slobodu (PVV) populistického politika Geerta Wildersa.

Odporúčame:
Holandsko nepatrí všetkým, ktorí v ňom žijú, vyhlásil pred voľbami Wilders

Na treťom mieste sú so zhodným počtom 19 mandátov dve strany – kresťanskí demokrati (CDA) a centristi z D66. Nasledujú Socialistická strana (SP) a Zelená ľavica (GL), ktoré by mali obsadiť po 14 kresiel.

Účasť na voľbách bola vysoká: podľa odhadov dosiahla 79 percent, v porovnaní so 75 percentami z roku 2012.

Wildersova strana posilnila

Rutte sa už po zverejnení prvých exit pollov vyhlásil za víťaza volieb. Po vlaňajšom referende o brexite a amerických voľbách Holandsko povedalo „stop zlej podobe populizmu,“ vyhlásil na nočnom zhromaždení svojich priaznivcov. Jeho budúca vláda mieni pokračovať v doterajšom kurze, ktorý podľa neho Holandsku zaistil bezpečnosť, stabilitu a prosperitu.

Dôvod na spokojnosť mal však aj Geert Wilders, ktorý so svojimi stúpencami oslávil posilnenie svojej strany o štyri parlamentné kreslá. Pozorovatelia varujú, že zostavovanie nového kabinetu bude zrejme komplikovaný proces, ktorý môže trvať niekoľko týždňov až mesiacov.

Vzhľadom na oslabenie koaličnej sociálnodemokratickej Strany práce si Rutte bude musieť zrejme hľadať nových partnerov na pravej strane politického spektra. Premiér pritom vopred vylúčil možnosť spoločného vládnutia s Wildersom.

Wilders už Ruttemu blahoželal, dodal však: „Rutte sa ma v žiadnom prípade nezbavil“. Stúpencom poďakoval za podporu a zdôraznil, že PVV patrí k víťazom volieb, pretože si polepšila o päť parlamentných kresiel.

Nemci a Francúzi uvítali výsledky volieb

Výsledky parlamentných volieb v Holandsku uvítali predstavitelia Nemecka a Francúzska. Ruttemu k víťazstvu ešte v stredu večer telefonicky zablahoželala nemecká kancelárka Angela Merkelová. „Teším sa, že budeme pokračovať v spolupráci ako priatelia, susedia a Európania,“ povedala Ruttemu kancelárka.

Šéf nemeckej diplomacie Sigmar Gabriel vyjadril nádej, že príklad Holandska budú nasledovať aj francúzski voliči tým, že si v nadchádzajúcich voľbách nezvolia za prezidentku nacionalistickú političku Marine Le Penovú.

Kandidát nemeckých sociálnych demokratov na post kancelára Martin Schulz vyhlásil, že Holanďania v stredu jasne odmietli Wildersom hlásané nezmysly a nenávistné útoky voči etnickým skupinám.

Podľa francúzskeho prezidenta Francoisa Hollanda sa parlamentné voľby v Holandsku skončili porážkou extrémistov a víťazstvom európskych a liberálnych hodnôt.

„Hodnoty otvorenosti, rešpektu k druhým a viera v budúcnosť Európy sú jedinou skutočnou odpoveďou na nacionalistické impulzy a izolacionizmus, ktoré v súčasnosti otriasajú svetom,“ povedal Hollande v reakcii na výsledky holandských volieb.

 

Viac k témam: Holandsko, Mark Rutte, Parlamentné voľby v Holandsku
Zdroj: Webnoviny.sk – V holandských parlamentných voľbách zvíťazila strana súčasného premiéra Marka Rutteho © SITA Všetky práva vyhradené.

16. marca 2017