V Grécku pokračuje 48-hodinový generálny štrajk

Už v piatok prišli z Grécka správy o tom, že medzi protestujúcich sa zaradili aj smetiari, lekári, právnici a pracovníci škôl, ministerstiev a iných štátnych inštitúcií. Atény 7. mája (WebNoviny.sk) – Druhým záverečným dňom pokračuje dnes v Grécku „generálny“ štrajk odborárov protestujúcich proti novému programu úspor, o ktorom by mal v nedeľu večer hlasovať zákonodarný zbor v Aténach.

Protestná akcia ochromila dopravu. V prístavoch zostala väčšina trajektov premávajúcich vo vodách Egejského mora. Skolabovala však aj prímestská doprava v metropole Atény i ďalších mestách krajiny Helénov. Štrajk výrazným spôsobom narušil i plynulosť železničnej dopravy. Rozhlasové a televízne stanice vysielajú aktuálne iba hudbu a filmy. Vyplýva to z informácií rakúskeho verejnoprávneho rozhlasu ORF.

Odporúčame:

Gréci opäť štrajkujú, odmietajú ďalšie úspory vlády

Už v piatok prišli z Grécka správy o tom, že medzi protestujúcich sa zaradili aj smetiari, lekári, právnici a pracovníci škôl, ministerstiev a iných štátnych inštitúcií. Odborári navyše avizovali demonštrácie v rôznych lokalitách krajiny. Najväčšia grécka odborová organizácia GSEE, združujúca pracovníkov súkromného sektora, uviedla, že vládou pripravované opatrenia považuje „za posledný klinec do rakvy“ pre zamestnancov aj dôchodcov, ktorí si za posledných šesť rokov úsporných opatrení vytrpeli už dosť.

„Snažia sa skupine Eurogroup dokázať, že sú dobrými študentmi, ničia však grécky systém sociálneho zabezpečenia,“ uviedol na margo stretnutia ministrov eurozóny, naplánovaného na pondelok, predstaviteľ GSEE. Grécki poslanci mali už dnes začať rozpravu o návrhu pripravovaných reforiem, ktorých súčasťou sú dodatočné dôchodkové škrty a zvyšovanie daní. S ich hlasovaním sa ráta v nedeľu 8. mája večer. Pre koaličnú vládu premiéra Alexisa Tsiprasa, ktorá má v parlamente iba tesnú väčšinu, to bude náročný test.

Reforma dôchodkov by mala priniesť úspory 1,8 miliardy eur a ďalších 1,8 miliardy nepriamych daní, napríklad za tabakové výrobky a palivá. V Aténach dúfajú, že schválením týchto opatrení by sa Grécku mohlo podariť presvedčiť medzinárodných veriteľov, aby poskytli krajine nový – v poradí už tretí – záchranný balík.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

7. mája 2016