V Ekvádore pátrajú po nezvestných, zemetrasenie má 507 obetí

Zemetrasenie s magnitúdou 7,8 najväčšou prírodnou katastrofou v Ekvádore za uplynulých 67 rokov.QUITO 20. apríla (WebNoviny.sk) – Oficiálny počet obetí sobotňajšieho zemetrasenia v Ekvádore sa zvýšil na najmenej 507 mŕtvych a viac ako 4600 zranených. Oznámila to v stredu agentúra AP s odvolaním sa na ekvádorské úrady. Podľa úradu generálneho prokurátora bolo doposiaľ identifikovaných 499 obetí, ktorých telá už odovzdali príbuzným. U zvyšných ôsmich obetí sa totožnosť len zisťuje.

Medzi identifikovanými mŕtvymi je 11 cudzincov vrátane troch Kolumbijčanov, troch Kubáncov, dvoch Kanaďanov, jedného občana Dominikánskej republiky, jedného Brita a jedného Íra, uviedla agentúra DPA. Záchranári stále pátrajú po 107 nezvestných osobách, zatiaľ čo zranenia utrpelo minimálne 4605 ľudí. Najsilnejšie otrasy v Ekvádore za niekoľko desaťročí vyhnali z domovov viac ako 20 000 obyvateľov.

Celkovo sa v dôsledku otrasov zrútilo v Ekvádore viac ako 800 budov. Podľa údajov Červeného kríža môže byť v dôsledku zemetrasenia odkázaných na humanitárnu pomoc 70 000 až 100 000 ľudí.

Podľa ekvádorského prezidenta Rafaela Correu bolo sobotňajšie zemetrasenie s magnitúdou 7,8 najväčšou prírodnou katastrofou v Ekvádore za uplynulých 67 rokov. Rekonštrukcia môže podľa Correu trvať niekoľko mesiacov až rokov a vyžiadať si miliardy dolárov. Najviac postihnutá je pobrežná provincia Manabí, z ktorej pochádza drvivá väčšina evidovaných obetí.

Ekvádorskému prezidentovi v súvislosti s katastrofou zatelefonoval americký prezident Barack Obama, ktorý okrem vyjadrenia sústrasti prisľúbil podporu pri obnove zničeného regiónu, oznámil v utorok Biely dom.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

20. apríla 2016