V bývalej väznici v Readingu si uctia Oscara Wildea

Autor románu Portrét Doriana Graya bol v anglickom Readingu väzňom v rokoch 1895 až 1897.BRATISLAVA 21. júla (WebNoviny.sk) – V bývalej väznici v anglickom meste Reading si uctia ich bývalého väzňa, írskeho dramatika, prozaika, básnika a esejistu Oscara Wildea.

Netradičnej pocty sa autorovi románu Portrét Doriana Graya (1890) dostane v rámci umeleckého projektu The Inside: Artists and Writers in Reading Prison, ktorý odštartuje 4. septembra a potrvá do 30. októbra. Ten je súčasťou miestneho roka kultúry a vznikol z iniciatívy umeleckej organizácie Artangel. Zúčastnia sa ho napríklad herci Ralph Fiennes, Ben Whishaw, hudobníčka Patti Smith či spisovateľ Colm Tóibín.

Jednou zo súčastí projektu budú čítania Wildeovho stostranového listu De Profundis, ktorý vo väzení napísal v roku 1897. Tie sa uskutočnia vo väzenskej kaplnke a budú trvať štyri hodiny. Návštevníci a návštevníčky si tiež budú môcť prečítať a vypočuť špeciálne listy od osobností ako je napríklad umelec Ai Weiwei či spisovateľky Jeanette Winterson, Deborah Levy a Gillian Slovo. V chodbách väznice ako aj v celách budú zase nainštalované nové umelecké diela od Stevea McQueena či Wolfganga Tillmansa.

Oscara Wildea, ktorý bol ústrednou postavou hnutia dekadentov proklamujúcich oslavu krásy a odmietajúcich spojenie umenia a morálky, v Readingu väznili od roku 1895, kedy ho po prevalení aféry s lordom Alfredom Douglasom obvinili z obscénnosti. Prepustili ho v roku 1897 a na základe svojich zážitkov vo väzení napísal básnické dielo Balada o žalári v Readingu (1898). Väznicu v Readingu otvorili v roku 1844 a funkčná bola do roku 2013. Počas projektu The Inside: Artists and Writers in Reading Prison bude po prvý raz sprístupnená verejnosti.

Informácie pochádzajú z webstránky www.bbc.com a archívu agentúry SITA.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

21. júla 2016