V Barcelone pochodovali proti násiliu desaťtisíce ľudí

350483_barcelona 1 640x420.jpg

BARCELONA 26. augusta (WebNoviny.sk) – Centrom španielskej Barcelony v sobotu pochodovali desaťtisíce ľudí, ktorí takto vyjadrili odmietnutie násilia. Podujatie bolo reakciou na minulotýždňové teroristické útoky, ktoré si vyžiadali 15 obetí a vyše 120 zranených. Pochod viedli zamestnanci záchranných služieb, vodiči taxíkov, policajti a bežní ľudia, ktorí 17. augusta pomáhali bezprostredne po útoku na barcelonskom bulvári Las Ramblas.

Neboja sa

Pred sebou niesli transparent s nápisom „No Tinc Por“, čo v katalánčine znamená „nebojím sa“. Táto fráza sa stala zjednocujúcou odpoveďou Španielov voči násilnostiam, ktoré boli v krajine najsmrteľnejšie za uplynulé desaťročie, píše agentúra Associated Press (AP). Podľa odhadov polície sa na pochode zúčastnilo zhruba 500-tisíc ľudí.

Odporúčame:
Hurikán Harvey dorazil do Texasu, sprevádza ho veľmi silný vietor

Na pochode sa zúčastnil aj kráľ Filip VI., pričom išlo o prvé takéto podujatie, na ktorom sa objavil aj španielsky panovník. Okrem neho bol v sprievode napríklad aj premiér Mariano Rajoy a ďalší španielski a katalánski vysokopostavení činitelia. Kráľ sa však na podujatí stretol aj s kritikou niektorých občanov, ktorí vyjadrili svoj nesúhlas voči jeho podpore vývozu zbraní do Saudskej Arábie.

Teroristická bunka

K útokom zo 17. a 18. augusta v Barcelone a meste Cambrils sa prihlásila teroristická organizácia Islamský štát. Vyšetrovatelia zistili, že za vraždením stála teroristická bunka, ktorá pripravovala ešte väčší útok, ale nedopatrením odpálila dom v Alcanare, kde skladovala výbušniny a nádrže s plynom. Bunka mala dvanásť členov, z ktorých osem zomrelo pri výbuchu v dome s výbušninami alebo ich zabili policajti. Dvaja podozriví sú vo väzbe na základe predbežných obvinení a dvoch podozrivých mužov prepustili na slobodu, no stále ich vyšetrujú.

Dvadsaťdva ľudí, ktorí pri útokoch utrpeli zranenia, je ešte stále v nemocnici, informuje AP s odvolaním sa na zdravotnícke zdroje. Šesť z nich je v kritickom stave.

Viac k témam: Barcelona, pochod proti násiliu, teroristický útok v Barcelone
Zdroj: Webnoviny.sk – V Barcelone pochodovali proti násiliu desaťtisíce ľudí © SITA Všetky práva vyhradené.

26. augusta 2017