V Bagdade útočili teroristi, prihlásil sa Islamský štát

K útokom došlo len niekoľko dní pred skončením moslimského pôstneho mesiaca ramadán, a to v čase, keď boli ulice po skončení celodenného pôstu plné mladých ľudí a detí s rodinami.

Bagdad 3. júla (WebNoviny.sk) – Na najmenej 79 mŕtvych a 131 zranených sa zvýšila bilancia sobotňajších bombového útoku v irackom hlavnom meste Bagdad. Informovala o tom dnes spravodajská stanica BBC.

Prvá nálož nastražená v dodávke explodovala neďaleko reštaurácie a nákupného strediska v rušnej štvrti Karráda, ďalšia bomba vybuchla krátko nato na prevažne šiitskom predmestí severne od metropoly.

K zodpovednosti za atentáty sa prostredníctvom sociálnych sietí prihlásil samozvaný Islamský štát (IS), oznámila iracká polícia. K útokom došlo len niekoľko dní pred skončením moslimského pôstneho mesiaca ramadán a iba týždeň po tom, ako sa irackým bezpečnostným silám podarilo opäť získať kontrolu nad mestom Fallúdža. Mesto využívala táto džihádistická skupina ako základňu pre svoje útoky na Bagdad.

Sobotňajšie atentáty sú jednými z najkrvavejších, k akým došlo v tomto roku v Iraku. Agentúra AP pripomína, že veľký počet obetí týchto výbuchov, ktoré nastali pred polnocou miestneho času, tvoria deti. Explózie spôsobili rozsiahly požiar a vážne poškodili aj niekoľko budov. Lokality incidentov navštívil dnes aj iracký premiér Hajdar Abádí. IS má stále pod kontrolou značné územia na severe a západe Iraku vrátane mesta Mósul, druhého najväčšieho mesta krajiny. Džihádisti v Iraku i v susednej Sýrii však čelia tlaku vládnych a koaličných síl.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

3. júla 2016