Ústavnosť je v ohrození, podľa SaS nie je čo sláviť

Za súčasných okolností je podľa poslanca Alojza Baránika existencia Dňa Ústavy SR ako štátneho sviatku prinajmenšom bizardná, SaS ho navrhuje zrušiť.

BRATISLAVA 1. septembra (WebNoviny.sk) – Slovenská ústavnosť prežíva jedno z najťažších období v ponovembrových dejinách, myslí si poslanec NR SR Alojza Baránika (SaS). Za dvoch vlád Roberta Fica a strany Smer-SD sa na Slovensku podľa neho etabloval politický štýl vládnutia, ktorý má pohŕdavý vzťah k demokracii a ľudským právam.

Útoky na nezávislé médiá, systematické vytláčanie opozície z kontrolných funkcií v štáte, ignorovanie oprávnených požiadaviek občanov na spravodlivosť, prijímanie protiústavných zákonov boli a sú na dennom poriadku,“ tvrdí A. Baránik.

Odporúčame:

Ústava je návodom na použitie, tvrdí prezident Kiska

Ako sa ďalej uvádza v stanovisku SaS, dvom vládam pod vedením Roberta Fica sa za pomoci bývalého prezidenta Ivana Gašparoviča podarilo posilniť na ústavnom súde tendencie, na ktoré sa pri ochrane slovenskej ústavnosti nedá spoľahnúť. Výsledkom pokračujúceho zápasu o podobu ústavného súdu je skutočnosť, že mu chýbajú sudcovia a zvolenie nových je v nedohľadne. „Toto je mimoriadne zlá vizitka predchádzajúcich vlád, no zároveň ukazuje, že prevaha Smeru-SD na politickej scéne nie je absolútna. Kľúčovým hráčom v tomto zápase je dnes prezident Andrej Kiska, ktorý sa nekvalifikovaným a poburujúcim personálnym návrhom Smeru-SD na vymenovanie nových ústavných sudcov vzoprel,“ dodáva Baránik.

Podľa poslanca liberálov slovenská ústavnosť je doslova bojovým poľom, na ktorom zvádzajú politické sily zápas o charakter štátu. Za týchto okolností pôsobí prinajmenšom bizarne existencia štátneho sviatku Deň Ústavy Slovenskej republiky. Strana SaS je za jeho zrušenie. Podľa Baránika to, čo by sme mali sláviť v súvislosti so slovenskou demokratickou ústavnosťou, teda víťazstvo slobody nad okovami, oveľa lepšie vystihuje symbolika udalostí 17. novembra 1989 alebo vznik ČSR 28. októbra 1918.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

1. septembra 2016