USA zatiaľ Európskej únii neobjasnili, ako môže získať výnimku z ciel na oceľ

364048_ek 676x453.jpg

BRUSEL 11. marca (WebNoviny.sk) – Eurokomisárka pre obchod Cecilia Malmströmová po sobotňajšom bruselskom rokovaní so splnomocnencom USA pre obchod Robertom Lighthizerom uviedla, že stretnutie jej „okamžite neobjasnilo presnú procedúru pre získanie výnimky“ z nových amerických ciel na oceľ.

Odporúčame:
Trump podpísal rozhodnutie o clách na oceľ a hliník, Európska únia chce výnimku

Ďalšie rokovania sú podľa jej slov naplánované na budúci týždeň. Americké clá nadobudnú účinnosť o dva týždne a 28-členná Európska únia pohrozila, že ak nedosiahne výnimku, prijme odvetné clá na americkú oceľ, poľnohospodárske a ďalšie produkty.Sobotňajšie stretnutie v Bruseli bolo naplánované už skôr, ale jeho význam sa zvýšil preto, že prezident USA ohlásil 25-percentné clo na import ocele a 10-percentné clo na dovoz hliníka. Lighthizer však stretnutie s Malmströmovou verejne nekomentoval.

Odporúčame:
Prezident Donald Trump sa stretne s vodcom Kim Čong-unom

Prezident USA Donald Trump v telefonickom rozhovore s francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom v súvislosti s clami trval na tom, že „rozhodnutie je nevyhnutné a primerané pre ochranu národnej bezpečnosti“. Biely dom v sobotu vo vyhlásení uviedol, že „obaja prezidenti diskutovali o alternatívnych spôsoboch riešenia obáv Spojených štátov“, ale neuviedol nijaké podrobnosti.

Viac k témam: Donald Trump, Európska únia, USA
Zdroj: Webnoviny.sk – USA zatiaľ Európskej únii neobjasnili, ako môže získať výnimku z ciel na oceľ © SITA Všetky práva vyhradené.

11. marca 2018