USA udelili stovkám ľudí občianstvo omylom, môžu byť hrozbou

Imigračný úrad pracuje s množstvom starých informácií v papierovej podobe a nemôže preto prehľadávať odtlačky prstov elektronicky.WASHINGTON 19. septembra (WebNoviny.sk) – Americká vláda omylom udelila občianstvo najmenej 858 imigrantom z „krajín osobitného záujmu“ pre americkú národnú bezpečnosť alebo z krajín s vysokým výskytom imigračných podvodov, ktorí mali byť vyhostení. Podľa agentúry AP to v pondelok oznámilo ministerstvo USA pre vnútornú bezpečnosť.

Jeho generálny inšpektor John Roth uviedol, že imigranti použili v žiadostiach o občianstvo iné mená alebo dátumy narodenia. Tieto nezrovnalosti pracovníkom imigračných služieb unikli, pretože ich odtlačky prstov v amerických databázach chýbali. Správa nemenuje žiadneho z týchto imigrantov ani spomínané krajiny.

Odporúčame:

Muž, čo sťal svoju matku, bude doživotne na psychiatrii

Za problém však označuje skutočnosť, že imigračný úrad pracuje s množstvom starých informácií v papierovej podobe a nemôže preto prehľadávať odtlačky prstov elektronicky.

Rothova správa uvádza, že v amerických federálnych databázach chýbajú odtlačky prstov 315.000 imigrantov, ktorí mali byť z USA vyhostení alebo sú páchateľmi trestných činov na úteku. Imigračný úrad musí prezrieť zložky 148.000 z nich a pridať ich odtlačky prstov do digitálnej evidencie.

Udelenie občianstva omylom môže mať podľa AP vážne dôsledky, pretože takýto občan mohol získať bezpečnostnú previerku. Najmenej traja z takýchto občanov získali oprávnenie, ktoré im umožňuje legálne sa dostať do bezpečnostných oblastí letísk, námorných zariadení či lodí. Oprávnenia im zrušili, keď sa prišlo na to, že majú občianstvo neoprávnene.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

19. septembra 2016