USA sa snažia Irán rozvrátiť už desaťročia, tvrdí Chameneí a predstavil Európe svoje požiadavky

376226_iran_us_53687 cc10c5866f494b7b8e8671371fd9ffeb 676x451.jpg

TEHERÁN 24. mája (WebNoviny.sk) – Najvyšší iránsky vodca, ajatolláh Alí Chameneí skritizoval Spojené štáty za tvrdý postoj, ktorý presadzujú voči jeho krajine, odkedy sa americký prezident Donald Trump rozhodol odstúpiť od medzinárodnej jadrovej dohody.

Chameneí v stredajšom prejave k vládnym predstaviteľom pri príležitosti posvätného mesiaca ramadán vyhlásil, že USA sa snažia islamskú republiku rozvrátiť už 40 rokov. „Od prvého dňa islamskej revolúcie Spojené štáty používajú proti islamskej republike všetky druhy nepriateľstva,“ uviedol.

Odporúčame:
USA prichádzajú s návrhom novej dohody s Iránom, možné zrušenie sankcií má však svoje podmienky

Jeho slová nasledovali len niekoľko dní po tom, čo americký minister zahraničia Mike Pompeo zverejnil zoznam požiadaviek, ktoré chcú mať Spojené štáty zakomponované v novej jadrovej dohode. V opačnom prípade pohrozil, že Irán bude čeliť „najprísnejším sankciám v histórii“.

Chameneí ale skonštatoval, že Irán chce ostať pri súčasnej jadrovej dohode, od európskych mocností však žiada, aby vydali rezolúciu odsudzujúcu porušenie paktu zo strany USA, postavili sa proti americkým sankciám a zaručili sa za pokračovanie nákupu iránskej ropy.

Viac k témam: Alí Chameneí, Donald Trump, Európa, Irán, jadrová dohoda, Mike Pompeo, ropa, USA
Zdroj: Webnoviny.sk – USA sa snažia Irán rozvrátiť už desaťročia, tvrdí Chameneí a predstavil Európe svoje požiadavky © SITA Všetky práva vyhradené.

24. mája 2018