USA opúšťa Radu OSN pre ľudské práva, vytýkajú jej nielen zaujatosť voči Izraelu

360112_united_nations_general_assembly_52304 cfa214749d874c0a932e07810fa665cc 676x504.jpg

BRATISLAVA 20. júna (SITA) – Spojené štáty americké vystupujú z Rady Organizácie Spojených národov (OSN) pre ľudské práva. V utorok to oznámila americká veľvyslankyňa pri OSN Nikki Haley na spoločnej konferencii s ministrom zahraničných vecí Mikeom Pompeom.

„Pokrytecký a samoúčelný“ orgán sa podľa Haley „vysmieva z ľudských práv“. Podľa Pompea je rada „slabým obhajovateľom ľudských práv“.

Roky kritiky

USA odchádzajú z Rady OSN pre ľudské práva po rokoch kritiky. Pri svojom vstupe orgán OSN kritizovala za prijímanie krajín s diskutabilnými záznamami o dodržiavaní ľudských práv, neskôr zase za zaujatosť vo či Izraelu. Tú okrem iných Haley vytkla rade aj vlani a oznámila, že USA prehodnotia svoje členstvo, píše spravodajský portál BBC.

Odporúčame:
McCain žiada Trumpa, aby ihneď zastavil odoberanie detí imigrantom, je to útok na mravné základy

Veľvyslankyňa v utorok vyhlásila, že chce vyjasniť, že vystúpenie z rady nie je „ústupom od ľudskoprávnych záväzkov“ USA. Krok opustiť radu a jeho samotné ohlásenie však prišli v čase, keď sa administratíve prezidenta Donalda Trumpa dostalo intenzívnej kritiky za oddeľovanie detí migrantov od ich rodičov na americko-mexickej hranici.

Generálny tajomník OSN António Guterres sa po vyhlásení USA prostredníctvom svojho hovorcu vyjadril, že by „oveľa radšej“ videl, že krajina v rade zostáva. Vysoký komisár OSN pre ľudské práva, princ Zeid Ra’ad Al Hussein, krok Spojených štátov nazval „sklamaním, ak nie naozaj prekvapivou správou“.

Izrael krok pochválil

Predseda rady Vojislav Suc zase uviedol, že orgán je jediný, čo „reaguje na ľudskoprávne problémy a situácie na svete“ a po odchode USA vyzval na to, aby ostatné členské krajiny „podporovali silnú a živú radu“.

Odporúčame:
Merkelová stále vyčíta USA odstúpenie od Parížskej dohody o klíme, krajiny vyzýva k súdržnosti

Mnohé ľudskoprávne organizácie a charity sa ku kroku USA postavili kriticky. Podľa niektorých môže odchod USA z rady ublížiť snahám o monitorovanie a reagovanie na porušovanie ľudských práv vo svete.

Vystúpenie USA z rady prijal pozitívne naopak Izrael. Tamojší premiér Benjamin Netnajahu krok pochválil prostredníctvom niekoľkých tweetov. Odchod z rady pritom nazval „odvážnym rozhodnutím“.

Viac k témam: Izrael, Nikki Haley, OSN Organizácia spojených národov, Rada OSN pre ľudské práva, USA
Zdroj: Webnoviny.sk – USA opúšťa Radu OSN pre ľudské práva, vytýkajú jej nielen zaujatosť voči Izraelu © SITA Všetky práva vyhradené.

20. júna 2018