USA odmietajú plynovod Nord Stream 2 z bezpečnostných dôvodov a hrozia sankciami

368926_donald trump angela merkelova 676x455.jpg

BERLÍN 17. mája (WebNoviny.sk) – Projekt plynovodu Nord Stream 2 z Ruska do Nemecka môže vyvolať sankcie zo strany USA v dôsledku bezpečnostných obáv.

Povedala to vo štvrtok zástupkyňa asistenta amerického ministra zahraničia Sandra Oudkirková, ktoré je v rámci rezortu diplomacie expertom na energetickú politiku. Oudkirková uviedla, že USA odmietajú plynovod Nord Stream 2, pretože by mohol zvýšiť „škodlivý vplyv“ Ruska v Európe.

Témou diskusie by mal byť plynovod

„Potešilo by nás, ak by sa projekt nezrealizoval,“ povedala novinárom v Berlíne. Vyjadrila sa tak deň predtým, ako má nemecká kancelárka Angela Merkelová odletieť do ruského letoviska Soči na stretnutie s prezidentom Vladimírom Putinom, pričom sa očakáva, že otázka plynovodu bude kľúčovou témou diskusie.

Odporúčame:
Merkelová vyzdvihla proeurópsku orientáciu Slovenska, s Pellegrinim sa nezhodli v téme migrácie

Oudkirková konštatovala, že nový plynovod by presmeroval toky plynu z Ukrajiny, ktorá je vysoko závislá od tranzitných poplatkov. Zároveň by sa mohol stať pre Rusko cestou ako nainštalovať pozorovacie zariadenia v Baltskom mori, ktoré je citlivým vojenským regiónom. Poznamenala, že americký Kongres dal vláde jasné oprávnenie, aby v prípade nutnosti v súvislosti s ruským plynovodom uvalila sankcie.

Najlepší obchod pre Nemecko

Hoci Merkelová zaujala tvrdý postoj pre kroky Ruska, ktoré sa v posledných rokoch považujú za nepriateľské, od konfliktov na Ukrajine a v Sýrii po útok na bývalého ruského špióna v Británii, Nemecko si nevyhnutne potrebuje zabezpečiť dodávky plynu a Berlín si zrátal, že projekt Nord Stream 2 ponúka najlepší obchod.

Merkelová tento týždeň vyslala svojho ministra hospodárstva Petra Altmaiera na diplomatickú cestu do Moskvy a Kyjeva v snahe dosiahnuť dohodu, ktorá bude znamenať, že časť plynu bude naďalej prúdiť cez Ukrajinu. Altmaier uviedol, že optimisticky predpokladá, že „značný“ objem plynu sa bude v budúcnosti cez Ukrajinu prepravovať.

Viac k témam: Nemecko, plynovod Nord Stream II., Rusko, USA
Zdroj: Webnoviny.sk – USA odmietajú plynovod Nord Stream 2 z bezpečnostných dôvodov a hrozia sankciami © SITA Všetky práva vyhradené.

17. mája 2018