USA chystajú ďalšie clá na čínsky tovar za 300 miliárd dolárov, dotknú sa mlieka, ocele aj hliníka

395092_trump sitin 676x406.jpg

WASHINGTON 14. mája (WebNoviny.sk) – USA odštartovali proces, ktorý je nevyhnutný na uvalenie ciel na ďalší dovoz z Číny. Proces formálne začal Úrad splnomocnenca USA pre obchod, ktorý načrtol potenciálne clá do výšky 25 percent na import čínskych tovarov v hodnote približne 300 mld. USD ročne.

Verejné vypočúvanie sa uskutoční 17. júna, potom bude nasledovať ďalší týždeň na vyjadrenia, čo znamená, že clá sa môžu uvaliť najskôr 24. júna. Informoval o tom portál cnbc. com.

Úrad splnomocnenca USA pre obchod na svojej internetovej stránke zverejnil zoznam tovarov, na ktoré sa majú vzťahovať potenciálne clá. V zozname sú zahrnuté „v podstate všetky produkty, ktoré v súčasnosti nepokrývajú“ predošlé clá uvalené na čínsky dovoz. Ide o tovary od mlieka po oceľ a hliník.

Americký prezident Donald Trump v pondelok na Twitteri uviedol, že Čína bude „postihnutá veľmi silno“, ak nedosiahne dohodu o obchode. Trump zároveň konštatoval, že Čína mala takmer dokončenú „skvelú dohodu“, ale „vycúvala z nej“.

(1 EUR = 1,1245 USD)

Viac k témam: clá USA, obchodná vojna
Zdroj: Webnoviny.sk – USA chystajú ďalšie clá na čínsky tovar za 300 miliárd dolárov, dotknú sa mlieka, ocele aj hliníka © SITA Všetky práva vyhradené.

14. mája 2019