Únia je podľa Obamu pre obchod USA dôležitejšia ako Británia

Americký prezident uviedol, že Veľká Británia by v prípade odchodu z Európskej únie nemala prednosť, ak by išlo o rokovania o novej obchodnej dohode.LONDÝN 24. apríla (WebNoviny.sk) – Rokovania o obchodnej dohode medzi Veľkou Britániou a USA by mohli v prípade britského odchodu z Európskej únie trvať päť až desať rokov.

V súvislosti s britským referendom o členstve krajiny v EÚ to povedal americký prezident Barack Obama v rozhovore pre nedeľňajšie vysielanie BBC. „Mohlo by to byť päť až desať rokov, kým budeme schopní niečo dosiahnuť,“ povedal Obama pre BBC. Prezident USA už predtým upozornil, že Británia by sa mohla ocitnúť „na konci radu“ v rokovaniach o novej obchodnej dohode, ak odíde z EÚ.

Odporúčame:

Prezident Obama vyzval Britov, aby neopúšťali Európsku úniu

Obama poznamenal, že Británia by nemala prednosť pred Európskou úniou, ak by išlo o rokovania o novej obchodnej dohode. „Veľká Británia by nebola schopná dohodnúť niečo s USA rýchlejšie ako EÚ,“ konštatoval prezident. „Nevzdali by sme sa našej snahy o vyrokovanie obchodnej dohody s našim najväčším obchodným partnerom, ktorým je európsky trh.“

Americký prezident ďalej vyjadril nádej, že rozhovory o Transatlantickom obchodnom a investičnom partnerstve (TTIP), čiže obchodnej dohode medzi EÚ a USA, sa dokončia predtým, ako uplynie jeho funkčné obdobie. Povedal však, že americký Kongres pravdepodobne túto zmluvu neratifikuje pred záverom jeho pôsobenia na poste prezidenta.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

24. apríla 2016