UNESCO pridalo štyri lokality na Zoznam svetového dedičstva

Výbor svetového dedičstva UNESCO zasadá v Istanbule od 10. do 20. júla a posudzuje 27 miest osobitného kultúrneho alebo prírodného významu, ktoré boli nominované do Zoznamu svetového dedičstva.ISTANBUL 15. júla (WebNoviny.sk) – Organizácia Spojených národov pre vzdelávanie, vedu a kultúru (UNESCO) v piatok oznámila, že pridala štyri nové lokality v Číne, Indii, Iráne a Mikronézii na svoj Zoznam svetového dedičstva.

Podľa agentúry AP ide o skalné umenie kultúrnej krajiny Cuo-ťiang Chua-šan v južnej Číne, perzské akvadukty Kanát v Iráne pre zavlažovanie najmä v púštnych oblastiach, archeologické nálezisko starovekej univerzity Nálandana v Biháre na východe Indie a mikronézske umelé ostrovčeky Nan Madol, ktoré výbor svetového dedičstva UNESCO súčasne zaradil do Zoznamu ohrozených lokalít svetového dedičstva.

Deväťdesiatdeväť umelých ostrovčekov Nan Madol vzniklo z bazaltových a koralových balvanov – rozvalín historického mesta pochádzajúceho z rokov 1200 až 1500 nášho letopočtu, uviedla AP. Výbor svetového dedičstva UNESCO zasadá v Istanbule od 10. do 20. júla a posudzuje 27 miest osobitného kultúrneho alebo prírodného významu, ktoré boli nominované do Zoznamu svetového dedičstva.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

15. júla 2016