Údaje novinárov akreditovaných u separatistov vyšetrujú

Osobné údaje takmer 5000 novinárov, ktorí sa akreditovali u proruských separatistov na východe Ukrajiny, zverejnil v stredu webový portál Myrotvorec. Kyjev 12. mája (WebNoviny.sk) – Poradca šéfa ukrajinskej tajnej služby SBU Jurij Tandit tvrdí, že zverejnenie osobných údajov novinárov akreditovaných v separatistických republikách na východe Ukrajiny „nie je (podľa SBU) nebezpečné“. Vo vysielaní ruskej televízie Dožď Tandit uviedol, že novinári, ktorí chcú pracovať za styčnou líniou, musia prejsť procedúrou akreditácie v samozvaných republikách – Doneckej ľudovej (DĽR) a Luhanskej ľudovej (LĽR) -, pretože túto časť územia Kyjev nemá pod kontrolou.

Tandit dodal, že „voči čestným novinárom, ktorí hovoria pravdu, Ukrajina nebude uplatňovať nijaké sankcie“. Iná je ale situácia v prípade novinárov, ktorí svoju akreditáciu používajú ako krytie a konajú ako orgán propagandy. Poznamenal, že ukrajinské úrady sa každým prípadom budú zaoberať osve. Tvrdil tiež, že zverejnenie osobných údajov novinárov tiež nijako neohrozuje – prinajmenšom nie zo strany ukrajinských úradov.

Odporúčame:

Prezradili údaje novinárov akreditovaných u separatistov

Osobné údaje takmer 5000 novinárov, ktorí sa akreditovali u proruských separatistov na východe Ukrajiny, zverejnil v stredu webový portál Myrotvorec. Okrem ukrajinských novinárov sú v zoznamoch aj spravodajcovia zahraničných médií a denníkov, napríklad televízií CNN a al-Džazíra, tlačových agentúr Agence France-Presse (AFP) či Reuters, spravodajskej spoločnosti BBC, denníka New York Times a ďalších.

Toto zverejnenie osobných údajov vyvolalo veľké znepokojenie v Organizácii pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE). Jej predstaviteľka pre slobodu tlače Dunja Mijatovičová to dnes podľa agentúry UNIAN označila za „znepokojujúcu udalosť, ktorá môže ohroziť bezpečnosť novinárov“. Zdôraznila, že novinári píšu o problémoch verejného záujmu a nesmú byť terčom prenasledovania za výkon svojej práce. Upozornila, že viacerí novinári zo zoznamu už dostali vyhrážky v podobe listov či telefonátov.

Predstaviteľ EÚ na Ukrajine Jan Tombiňski vyzval ukrajinskú vládu, aby zabránila v prístupe k zverejneným osobným údajom novinárov akreditovaných v DĽR a LĽR. Upozornil, že ich zverejnenie je porušením medzinárodných noriem i zákonov Ukrajiny. Podľa agentúry UNIAN sa kyjevská prokuratúra s týmto prípadom začala zaoberať pre podozrenie z porušenia zákona o ochrane osobných údajov.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

12. mája 2016