Tusk vyzval na väčšiu solidaritu s Ukrajinou a s Porošenkom si uctil obete protestov

403517_tusk 1 676x473.jpg

KYJEV 19. februára (WebNoviny.sk) – Pri príležitosti piateho výročia prozápadných protestov vyzval predseda Európskej rady Donald Tusk na väčšiu solidaritu s Ukrajinou.

Žiadna spravodlivá Európa bez nezávislej Ukrajiny. Žiadna bezpečná Európa bez bezpečnej Ukrajiny. Žiadna Európa bez Ukrajiny,“ povedal Poliak Tusk po ukrajinsky v utorok v kyjevskom parlamente. Dodal tiež, že Európska únia ruskú anexiu ukrajinského polostrova Krym nikdy neuzná.

Spoločne s prezidentom Petrom Porošenkom si Tusk predtým uctil obete protestov. Porošenko v tejto súvislosti varoval, že Rusko chce obnoviť svoje staré impérium. Moskva vedie „hybridnú vojnu“ nielen proti Ukrajine, ale aj proti Západu a „proti demokratickému, civilizovanému svetu„, vyhlásil ukrajinský prezident.

Vo februári 2014 zvrhli prozápadní demonštranti po niekoľkomesačných protestoch proruského ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyča. Rusko následne anektovalo Krym a poskytlo podporu separatistom na východe Ukrajiny.

Viac k témam: Európska rada, Krym, Rusko
Zdroj: Webnoviny.sk – Tusk vyzval na väčšiu solidaritu s Ukrajinou a s Porošenkom si uctil obete protestov © SITA Všetky práva vyhradené.

19. februára 2019