Tusk sa stretne s Ficom, hovoril o silnej EÚ bez Británie

V piatok budú obaja politici v Bruseli hovoriť najmä o pripravovanom neformálnom summite 27 lídrov EÚ (bez Británie).

BRUSEL/LUXEMBURG 1. septembra (WebNoviny.sk) – Európska únia musí prevziať plnú kontrolu nad svojou bezpečnosťou a hranicami a zostať silná aj potom, ako ju opustí Británia. Predseda Európskej rady Donald Tusk to uviedol v Luxemburgu v súvislosti s diskusiami o dôsledkoch brexitu, ktoré vedie s lídrami krajín EÚ, informovala agentúra DPA.

Na potrebu zachovania silnej EÚ Tusk poukázal deň pred stretnutím so slovenským premiérom Robertom Ficom. V piatok budú obaja politici v Bruseli hovoriť najmä o pripravovanom neformálnom summite 27 lídrov EÚ (bez Británie). Ten sa uskutoční v Bratislave 16. septembra v rámci polročného predsedníctva Slovenska v Rade EÚ. Tusk a Fico zhodnotia aktuálny stav príprav a prediskutujú hlavné programové východiská a ciele summitu.

„Nie je náhoda, že otázky bezpečnosti a migrácie boli v popredí kampane pred britským referendom,“ uviedol Tusk po stretnutí s luxemburským premiérom Xavierom Bettelom. „Pocit neistoty a destabilizácie je v mnohých ohľadoch… prítomný aj na európskom kontinente,“ dodal Tusk.

Predseda Európskej rady v tejto súvislosti pripomenul pokrok pri obmedzovaní prílevu nelegálnych migrantov, ktorých počet vlani v krajinách únie presiahol hranicu jedného milióna. „Je zrejmé, že máme pred sebou ešte veľa práce. Ale náš cieľ musí byť jasný: nesmieme už nikdy dopustiť, aby sa v Európe opakoval chaos z roku 2015,“ zdôraznil Tusk.
Predseda Európskej rady v súvislosti s bratislavským summitom uviedol, že otázka odchodu Británie z EÚ nebude na programe rokovaní 27 lídrov. Únia totiž nezačne rokovania o brexite predtým, ako vláda v Londýne oficiálne oznámi svoj zámer vystúpiť z EÚ.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

1. septembra 2016