Turecko vyhostilo 3300 údajných zahraničných džihádistov

Turecké tímy odborníkov na profilovanie osobností urobili pohovor s 9500 ľuďmi pri ich príchode do Turecka. Približne 2000 z nich dostalo zákaz vstupu na turecké územie.

Ankara 25. apríla (WebNoviny.sk) – Turecko deportovalo 3300 cudzincov podozrivých z napojenia na džihádistické skupiny, predovšetkým na militantov Islamského štátu (IS). Ďalších 41.000 cudzincov má zakázaný vstup do Turecka. Opatrenia sú súčasťou boja proti IS, informoval dnes hovorca prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana.

Hovorca Ibrahim Kalin dodal, že turecké tímy odborníkov na profilovanie osobností urobili pohovor s 9500 ľuďmi pri ich príchode do Turecka. Približne 2000 z nich dostalo zákaz vstupu na turecké územie.

Okolo 2770 podozrivých vrátane 1232 cudzincov zadržala polícia pri rozsiahlych raziách a z nich 954 je trestne stíhaných.
Turecko bolo dlho obviňované z privierania očí pred skutočnosťou, že extrémisti sa dostávajú cez jeho hranicu do Sýrie, kde potom bojujú v radoch militantnej organizácie Islamský štát. V súčasnosti už Ankara zohráva väčšiu úlohu v boji proti IS – štyri krvavé bombové útoky na jeho území, ktoré sa stali od júla, boli totiž pripísané práve Islamského štátu, pripomenula tlačová agentúra AP.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

25. apríla 2016