Turecko chce do Európskej únie vstúpiť do roku 2023

Turecko je kandidátskou krajinou do európskeho bloku od roku 1999, prístupový proces však viazne.Berlín 19. augusta (WebNoviny.sk) – Turecko by chcelo do Európskej únie vstúpiť do roku 2023. Stály zástupca Turecka pri EÚ Selim Yenel to povedal v rozhovore, ktorý poskytol pre dnešné vydanie nemeckého denníka Die Welt.

„Turecká vláda sa chce do EÚ začleniť do roku 2023,“ povedal Yenel. Zdôraznil, že tento dátum je v súlade so stým výročím vzniku Tureckej republiky. „Pre moju krajinu by to bol vrchol byť v tej dobe členom,“ povedal turecký diplomat. Dodal, že „plnohodnotné“ členstvo v EÚ je pre Turecko veľmi dôležité. A takýto stav je z dlhodobého hľadiska pre jeho krajinu neakceptovateľný.

Odporúčame:

Ak Západ príde o Turecko, bude si sám na vine, varuje Ankara

Yenel ďalej vyzval nemeckú kancelárku Angelu Merkelovú a ďalších kľúčových európskych politikov, aby navštívili Turecko, ktoré prechádza obdobím po júlovom zmarenom pokuse o prevrat. Ich prítomnosť by podľa neho pomohla podporiť demokraciu v Turecku.

Turecko je kandidátskou krajinou do európskeho bloku od roku 1999, prístupový proces však viazne, napísala agentúra DPA. Rakúsko začiatkom augusta vyzvalo na ukončenie prístupových rokovaní s Ankarou, a to pre nedostatočné demokratické postupy tamojšej vlády, ktoré sa ukazujú práve v čase po zmarenom prevrate.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

19. augusta 2016