Trumpov zákaz vstupu pre občanov moslimských krajín zamietol aj odvolací súd

HONOLULU 14. júla (WebNoviny.sk) – Federálny sudca v americkom štáte Havaj oslabil už aj tak sporný cestovný zákaz prezidenta Donalda Trumpa pre občanov šiestich prevažne moslimských štátov. Výrazne totiž rozšíril zoznam príbuzných ľudí žijúcich v USA, pre ktorých platiť nebude.

Výnimky platili iba pre blízkych príbuzných

Rozhodnutie sudcu Derricka Watsona sa považuje za ďalšiu legislatívnu ranu prezidentovi Trumpovi, ktorý sa svojím protiimigračným zákonom pokúša obmedziť prisťahovalectvo do USA a „bojovať proti terorizmu“.

Odporúčame:
Trump si rozumie s Macronom v téme terorizmu, komplimenty prvej dáme vyvolali posmech

Súčasný zákaz vstupu do USA sa týka občanov Sýrie, Sudánu, Somálska, Líbye, Iránu a Jemenu. Výnimky platili iba pre „blízkych príbuzných“ ľudí žijúcich v Spojených štátoch, pod ktorými Trumpova administratíva rozumie rodičov, manželov, deti či súrodencov.

Zákon vyvolal masové protesty

Sudca Watson však vo štvrtok rozhodol, že sa nebude vzťahovať ani na starých rodičov, vnukov a vnučky, švagrov, švagriné, tety a strýkov, netere, synovcov a ani bratrancov a sesternice.

Odporúčame:
Donald Trump pricestoval na návštevu do Paríža, s Macronom budú riešiť terorizmus a Sýriu

Pôvodná verzia Trumpovho protiimigračného zákona, zverejnená v januári, vyvolala masové protesty na letiskách a sériu súdnych žalôb. Najvyšší súd USA legislatívu stále skúma, pričom v júni povolil platnosť zmiernenej verzie zákona predtým, než vynesie konečný verdikt.

Viac k témam: Donald Trump, súdy, USA
Zdroj: Webnoviny.sk – Trumpov zákaz vstupu pre občanov moslimských krajín zamietol aj odvolací súd © SITA Všetky práva vyhradené.

14. júla 2017