Trump schválil plán na uvalenie ciel pre Čínu, Peking pohrozil protiúderom

376853_trump_97842 066f2ff66f64442eabaf0f01a5c2e6a3 676x514.jpg

NEW YORK 15. júna (WebNoviny.sk) – Americký prezident Donald Trump schválil plán na uvalenie ciel na čínske tovary v hodnote miliárd dolárov od piatka.

Trump sa zišiel vo štvrtok s niekoľkými členmi svojej vlády a obchodnými poradcami a očakáva sa, že uvalí clá na čínsky dovoz v hodnote prinajmenšom 35 až 40 mld. USD. Uviedol to predstaviteľ vlády, ktorý hovoril pod podmienkou zachovania anonymity.

Podľa predstaviteľa amerického priemyslu, ktorý je oboznámený so zámermi, by mohlo ísť o clá na tovary v hodnote až 55 mld. USD.

Odporúčame:
Ekonómovia varujú, že Trumpove kroky budú mať negatívny dopad na svet

Trh pozoruje eskaláciu napätia v obchodných vzťahoch s opatrnosťou a má obavy, že by to mohlo utlmiť ekonomický rast a podkopať prínos redukcie daní, ktorá bola schválená v decembri. Číňania pohrozili protiúderom, ak americký prezident svoj plán zrealizuje.

Čínski predstavitelia uviedli, že anulujú dohodu z minulého mesiaca, podľa ktorej by ich krajina mala zvýšiť nákupy americkej sóje, zemného plynu a iných produktov. Peking zároveň pripravil zoznam amerických tovarov v hodnote 50 mld. USD, na ktoré by uvalil odvetné clá.

(1 EUR = 1,1730 USD)

Viac k témam: Čína, clá USA, USA
Zdroj: Webnoviny.sk – Trump schválil plán na uvalenie ciel pre Čínu, Peking pohrozil protiúderom © SITA Všetky práva vyhradené.

15. júna 2018