Trump oznámil odstúpenie od jadrovej dohody s Iránom, ktorú označil za hroznú a jednostrannú

360213_donald trump 5 676x469.jpg

WASHINGTON 8. mája (WebNoviny.sk) — Americký prezident Donald Trump oznámil, že Spojené štáty odstupujú od jadrovej dohody s Iránom, ktorú označil za „hroznú a jednostrannú“, založenú na klamstve.

Podpísaný prezidentský dekrét

Trump v utorok podpísal prezidentský dekrét, ktorým odstupuje od medzinárodnej dohody z roku 2015. Zároveň plánuje opätovne zaviesť sankcie proti iránskemu režimu. Iné štáty tiež varoval, aby vláde v Teheráne nepomáhali.

Odporúčame:
Tri európske krajiny chcú zotrvať pri jadrovej dohode s Iránom aj napriek rozhodnutiu USA

Trump povedal, že Amerika „nebude rukojemníkom jadrového vydierania“ a nedovolí, aby „režim, ktorý hlása ‚Smrť Amerike‘, získal prístup k jadrovým zbraniam“.

Dohoda z roku 2015

Prezident dodal, že k rozhodnutiu dospel po konzultáciách s americkými spojencami. Zároveň podotkol, že nová dohoda by mohla viesť k „mieru a stabilite, ktoré na Blízkom východe všetci chceme“. Jeho prejav k národu z Bieleho domu vysielali naživo televízie.

Dohoda z roku 2015 je zameraná na obmedzenie jadrových ambícií Iránu, Trump ju však opakovane označil za „najhoršiu dohodu všetkých čias“. Teherán v rámci nej súhlasil s výrazným obmedzením svojho jadrového programu a prísnou medzinárodnou kontrolou výmenou za stiahnutie tvrdých medzinárodných sankcií.

Viac k témam: Donald Trump, Irán, jadrové zbrane, USA
Zdroj: Webnoviny.sk – Trump oznámil odstúpenie od jadrovej dohody s Iránom, ktorú označil za hroznú a jednostrannú © SITA Všetky práva vyhradené.

8. mája 2018