Trump naznačil zvrat v pláne obmedziť čínske investície do amerických technológií

379550_trump_medal_of_honor_75791 1a1701e80cbd47cea6c3b389e00b5624 676x404.jpg

WASHINGTON 27. júna (Webnoviny.sk) – Americký prezident Donald Trump naznačil, že jeho administratíva by mohla upustiť od plánu obmedziť čínske investície do amerických technologických firiem a zabrániť vývozu pokročilých informačných technológií z USA do Číny.

Spolupráca s Kongresom

Informovala o tom v stredu agentúra AP, podľa ktorej sa administratíva v tejto záležitosti rozhodla spolupracovať s Kongresom. Trump na stretnutí so zákonodarcami nekomentoval medializované informácie o plánoch na zavedenie investičných reštrikcií a navrhol, aby jeho administratíva túto problematiku riešila prostredníctvom Výboru pre zahraničné investície v USA (CFIUS).

Odporúčame:
Európa uplatní odvetné clá na ikonické americké produkty, Malmströmová ich považuje za primerané

Podľa agentúry AP možno očakávať, že administratíva vyzve Kongres, aby pripravil legislatívu, ktorá vláde umožní preskúmať zahraničné investície z pohľadu národnej bezpečnosti. Agentúra sa pritom odvolávala na nemenovaný zdroj oboznámený s problematikou.

Opatrenia nielen proti Číne

Americký minister financií Steven Mnuchin v pondelok poprel správy o tom, že USA sa chystajú tento týždeň obmedziť čínske investície do amerických technologických spoločností a export moderných technológií do Číny.

Odporúčame:
Trump popiera, že dôvodom presunu výroby Harley-Davidson za hranice USA sú clá

Mnuchin na Twitteri uviedol, že správy denníka Wall Street Journal a agentúry Bloomberg sú nepravdivé, vymyslené správy. Dodal, že akékoľvek obmedzenia nebudú namierené iba proti Číne, ale proti „všetkým krajinám, ktoré sa snažia kradnúť (americké) technológie“.

Vyjadrenie Mnuchina bolo v rozpore s vyhlásením Bieleho domu z 29. mája, podľa ktorého „USA uplatnia špecifické obmedzenia investícií a silnejšiu kontrolu exportu v prípade čínskych osôb a organizácií v súvislosti s akvizíciami priemyselne významných technológií“. Podľa vyhlásenia túto kontrolu ohlásia do 30. júna a „krátko potom sa uplatní“.

Viac k témam: Čína, informačná technológie, investície, Trump, USA
Zdroj: Webnoviny.sk – Trump naznačil zvrat v pláne obmedziť čínske investície do amerických technológií © SITA Všetky práva vyhradené.

27. júna 2018