Trump a Clintonová sa stretli v prvom televíznom dueli

Clintonová označila Trumpovu ekonomickú víziu za vymyslenú a pripomenula, že republikánsky kandidát začal podnikať s peniazmi, ktoré si požičal od svojho otca.HEMPSTEAD 27. septembra (WebNoviny.sk) – Problematika americkej ekonomiky, najmä pracovných miest, otvorila v pondelok prvý a s napätím očakávaný televízny duel kandidátov na prezidenta USA – republikána Donalda Trumpa a demokratky Hillary Clintonovej. Koná sa v priestoroch Hofstra University v mestečku Hempstead, ktoré leží v štáte New York.

Bývalá šéfka americkej diplomacie v narážke na miliardára Trumpa konštatovala, že treba vybudovať ekonomiku, ktorá „funguje pre všetkých, nie iba pre tých hore“. Clintonová to chce dosiahnuť opatreniami ako je platená materská dovolenka, nemocenské dávky pre zamestnancov či oddlženie študentov. Aj bohatí musia pre spoločnosť niečo urobiť, uviedla Clintonová.

Odporúčame:

Podpora Clintonovej a Trumpa je pred prvou debatou vyrovnaná

New York Times odporúčajú čítateľom voliť Hillary Clintonovú

Trump môže zmeniť všetky volebné vzorce platné desaťročia

Clintonová označila Trumpovu ekonomickú víziu za vymyslenú

Trump viackrát zopakoval, že pracovné miesta berú Američanom krajiny ako Mexiko a Čína, čo on chce zastaviť najrozsiahlejším znižovaním daní od čias prezidenta Ronalda Reagana. Takisto mieni znova rokovať o obchodných dohodách, ktoré uzatvorili USA, a je za úpravu legislatívy, ktorá by uľahčila zakladanie nových firiem. Na odchode firiem do zahraničia má podľa Trumpa podiel aj Clintonová a jej manžel. Tá oponovala a pripomenula, že pred ôsmimi rokmi, keď začínala ako ministerka zahraničných vecí, bola v USA finančná a hypotekárna kríza a Trump ako realitný magnát sa na nej podieľal.

Clintonová označila Trumpovu ekonomickú víziu za „vymyslenú“ a pripomenula, že republikánsky kandidát začal podnikať s peniazmi, ktoré si požičal od svojho otca. „Donald mal šťastie, že začal so 14 miliónmi od otca. Ale môj otec bol malý obchodník a ja sa chcem sústrediť na malých podnikateľov,“ povedala Clintonová. Jej vízia má zabezpečiť desať miliónov pracovných miest, zatiaľ čo Trumpove plány by znamenali úbytok troch miliónov miest.

Donald Trump bol v priebehu duelu stále nervóznejší

V otázke Transatlantického partnerstva v oblasti obchodu a investícií (TTIP) Trump obvinil Clintonovú, že viackrát zmenila názor. „Počuli ste, čo som o tom povedal a potom ste boli proti,“ vyhlásil. Tá to však odmietla. Trump bol podľa agentúry DPA s priebehom duelu nervóznejší a Clintonovej čoraz častejšie skákal do reči. Tá v jednom momente povedala: „Mám pocit, že budem obvinená za všetko, čo sa stalo.“ „Prečo nie,“ reagoval Trump. „Typický politik, samé reči a nič nefunguje,“ poznamenal na inom mieste.

Na úvod debaty, ktorá sa začala o 03.00 h SELČ, si obaja politici s úsmevom podali ruky. „Donald, dobre že si tu,“ povedala Clintonová. Prvý televízny duel kandidátov potrvá 90 minút a očakáva sa, že by ho mohlo sledovať rekordných 100 miliónov Američanov. Doterajší rekord, 80 miliónov divákov, drží debata Jimmyho Cartera s Ronaldom Reaganom v roku 1980.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

27. septembra 2016