Trnava si uctila Antona Malatinského, legenda má sochu

Na slávnostné odhalenie prišli hráči zo zlatej éry Spartaka Trnava aj stovky futbalových fanúšikov.TRNAVA 19. augusta (WebNoviny.sk) – Bronzová socha legendárneho futbalového trénera Antona Malatinského stojí od piatka pri futbalovom štadióne v Trnave na rohu Športovej ulice a Dolných bášt. Za zvukov Il Silenzia a v prítomnosti futbalových osobností z najslávnejšej éry trnavského futbalu a stoviek futbalových fanúšikov ju odhalil majiteľ Spartaka Trnava Vladimír Poór.

Takmer dva a polmetrová socha je autorským dielom Pavla Dubinu, ktorý osobnosť československého futbalu stvárnil v typickom postoji s rozopnutým kabátom. Dielo si objednala spoločnosť City – Arena. Odhalením sochy a koncertom českej rockovej kapely Olympic na štadióne si v Trnave pripomenuli prvé výročie otvorenia športovo-nákupného centra City Arena, ktoré spája obchodné centrum s futbalovým štadiónom.

Odporúčame:

Video: Stoch zažiaril v Európskej lige, strelil dva góly

Trenčín môže zamávať Európe, od Rapidu dostal na frak

Tajomstvo úspechu Antona Malatinského na slávnosti priblížil jeho bývalý zverenec Stanislav Jarábek. ,,To najlepšie, čo na vás bolo, bol trénerský nos. Keď ste si vybrali hráča, o ktorom ste boli presvedčený, že z neho niečo môže byť, tak ste mu dávali šancu, aj keď sa mu nedarilo. Vynadali ste mu, poradili, nariadili tvrdé tréningy,“ prihovoril sa Jarábek svojmu objaviteľovi, ktorý ho vytiahol z dedinského trávnika na futbalové výslnie.

Ľudí aj sochu požehnal trnavský arcibiskup Ján Orosch. Ten pripomenul, že Malatinský bol jedným z tých ľudí, ktorí sa zastali trnavského futbalistu Juraja Kadleca, ktorý pre túžbu stať sa kňazom emigroval do Talianska. Podľa predsedu predstavenstva spoločnosti City – Arena Pavla Adamca napriek množstvu futbalových osobností spojených s Trnavou bol výber Antona Malatinského na zvečnenie do bronzu celkom jednoznačný.

Anton Malatinský získal so Spartakom Trnava tri tituly majstra ČSSR v rokoch 1968 a po návrate z Admiry Viedeň aj v rokoch 1972 a 1973. S jeho menom sú spojené triumfy Trnavy v Československom pohári (1967 a 1975) a v Stredoeurópskom pohári (1967). Anton Malatinský bol aj výborným futbalistom, v Spartaku Trnava, Slovane Bratislava a Handlovej odohral 219 zápasov a strelil 79 gólov. Slovensko reprezentoval v šiestich zápasoch a Československo v desiatich. Spartak Trnava viedol v 538 zápasoch v rokoch 1956 – 1960, 1963 – 1968 a 1971 – 1976. Ako tréner pôsobil aj v Rakúsku a Holandsku.

Malatinský získal v rodnom meste ocenenie Trnavčan 20. storočia in memoriam, od roku 1998 bol po ňom pomenovaný starý futbalový štadión. Jeho meno však nesie aj nový štadión. Minulý rok vyšla kniha Predbehol dobu o vzostupoch a pádoch trénerského futbalového mága Malatinského. Okrem úspechov zažil aj poníženia v podobe trojročného väzenia za údajnú ekonomickú trestnú činnosť, na obvinení sa podieľala aj vtedajšia Štátna bezpečnosť. Anton Malatinský zomrel 1. decembra 1992.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

19. augusta 2016