Totálna hanba, soptil na rozhodcov diskvalifikovaný Burnell

Rozhodcovia by sa podľa Jacka Burnella nemali miešať do vývoja pretekov, kým niekto niečo zjavne neporušuje.RIO DE JANEIRO 17. augusta (WebNoviny.sk) – Britský reprezentant Jack Burnell patril síce medzi najrýchlejších plavcov utorňajšieho desaťkilometrového maratónu na olympijských hrách v Riu de Janeiro, ale z nijakého solídneho umiestnenia sa nemohol radovať. Keď bol krátko pred dohmatom na piatej pozícii, rozhodcovia ho po druhom žltom napomenutí diskvalifikovali ako druhého pretekára z dvadsaťpäťky štartujúcich po Kazachovi Vitalijovi Chuďakovovi.

„Je to totálna hanba. Krúži okolo nás asi šesťsto lodí a ľudia v nich nemajú ani len poňatia, čo treba robiť. Žlté karty rozdávajú plavcom krížom-krážom absolútne za nič. Celé je to úplný výsmech. Diskvalifikovali ma dva metre pred cieľom,“ nedával si servítku pred ústa 23-ročný Burnell, citovala ho BBC aj swimswam.com.

Odporúčame:

Richarda Nagya v olympijskej derniére unavili bitky, makal ako ‚šrób‘

Chce vysvetlenie

Prvú žltú vraj inkasoval absolútne neoprávnene. „Má byť za zbytočný kontakt. Nikto vtedy neplával okolo mňa a rozhodca ju vytiahol. Fyzicky som sa nikoho nemohol ani len dotknúť, ale dostal som napomenutie. Len som pokrútil hlavou. Toto má byť vrchol nášho športu a ovládajú ho ľudia, ktorí o ňom nemajú ani páru,“ zlostil sa.

Obrazom: Letná olympiáda Rio de Janeiro – 12. deň

Druhé napomenutie znamenajúce diskvalifikáciu videl Brit za to, že sa snažil silou zbaviť dobiedzajúceho Tunisana Oussamu Mellouliho, obhajcu zlata z Londýna 2012. „Držal ma za nohu nie jeden, dva, tri, ale počas štyroch až piatich záberov, takže som sa ho musel striasť. Čo som mal robiť? On za to dostal žltú kartu, keďže mi bránil šprintovať za víťazstvom. Vo finiši patrím medzi najrýchlejších. Mňa diskvalifikovali za to, že som sa ho snažil zbaviť, aby som mohol zabojovať o víťazstvo. Vysvetlite mi to.“

Proti diskvalifikácii sa odvolá

Arbitri by sa podľa Burnella nemali miešať do vývoja pretekov, kým niekto niečo „zjavne neporušuje“.

„Predstavte si, že by vo finále futbalových majstrovstiev ukázal rozhodca brankárovi žltú kartu za to, že stojí. Také je to absurdné. Vždy chcú byť videní. Azda sa potrebujú pretŕčať v televízii, ako ukazujú kartu? Ukázať svojim rodinám doma, že niečo robia? Veď je to totálne smiešne,“ pritvrdil ešte Burnell, ktorý sa proti diskvalifikácii odvolá, hoci výsledok vopred tuší. „Absolútne ničomu to nepomôže. Najdôležitejšie preteky a pár rozhodcov ich celé zruinuje.“

Slovenský reprezentant Richard Nagy obsadil na 10 km bez napomenutia 20. priečku. Triumfoval Holanďan Ferry Weertman, ktorého prvenstvo musela určiť až cieľová fotografia, keďže do dosky buchol v rovnakom čase 1:52:59,8 h ako Grék Spiros Janniotis.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

17. augusta 2016