Tisíce ukrajinských nacionalistov demonštrovali v Kyjeve

Niektorí z viac ako 2000 zväčša maskovaných demonštrantov využívali pred sídlom parlamentu v ukrajinskej metropole aj svetlice a dymovnice.Kyjev 20. mája (WebNoviny.sk) – Tisíce ukrajinských nacionalistov vyšli v piatok do ulíc Kyjeva, aby demonštrovali proti prípadným voľbám na východe krajiny – v Doneckej a Luhanskej oblasti, ktoré kontrolujú proruskí separatisti.

Podľa demonštrantov si situácia na Donbase nevyžaduje ústupky voči separatistom, za aké považujú aj splnenie tejto časti minských mierových dohôd, ale naopak, tvrdý postup ukrajinskej strany. Jeden z prítomných poslancov uviedol, že voľby na Donbase by sa nemali konať dovtedy, kým Ukrajina nemá opäť pod kontrolou ukrajinsko-ruskú štátnu hranicu.

Niektorí z viac ako 2000 zväčša maskovaných demonštrantov využívali pred sídlom parlamentu v ukrajinskej metropole aj svetlice a dymovnice. Informovali o tom miestne médiá i svetové agentúry.

Ukrajinský prezident Petro Porošenko sa na margo diania v Kyjeve vyjadril na zasadaní Rady pre národnú bezpečnosť a obranu. Podľa jeho slov má situácia na Donbase iba politicko-diplomatické riešenie, možnosť návratu obsadených území vojenskou cestou nejestvuje. Najvyšší ukrajinský predstaviteľ upozornil, že zábery z kyjevských ulíc sa objavili najrýchlejšie v ruskej televízii podobne ako informácie o zranených policajtoch a zranených civilistoch ilustrujúce správy o pokusoch destabilizovať krajinu.

Kľúčovou úlohou pre Ukrajinu zostáva zabezpečenie celosvetovej solidarity a podpory vedúcej k zaisteniu adekvátnej úrovne bezpečnosti, oslobodeniu rukojemníkov, odchodu cudzích vojenských útvarov z obsadených území, obnoveniu ukrajinskej kontroly na východnom úseku štátnej hranice, ako aj dosiahnutiu konsenzu o politických princípoch riešenia krízy, vyplynulo podľa tlačovej agentúry UNIAN z Porošenkových slov.

Prezident sa zmienil aj o význame pozorovateľských misií a varoval pred nezodpovedným konaním, ktorého jediným výsledkom by zostali okupované územia na východe.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

20. mája 2016