Theresa Mayová údajne o konci rokovaní o brexite neblafuje, Británia pristúpi len na dobrú dohodu

358369_brexit 2 1 676x451.jpg

BRATISLAVA 23. júna (WebNoviny.sk) – Britská premiérka Theresa Mayová podľa ministra pre medzinárodný obchod Liama Foxa neblafuje, keď hovorí, že je pripravená ukončiť rokovania o brexite bez uzavretia dohody. Vyjadril sa tak na druhé výročie referenda o vystúpení Veľkej Británie z Európskej únie. Minister zahraničia Boris Johnson zároveň vyzval na „úplný britský brexit“.

Dohoda v záujme oboch strán

Fox sa pre BBC vyjadril, že aj keď je v záujme oboch strán, aby dosiahli dohodu, EÚ musí pochopiť, že Briti od rokovaní odstúpia, ak sa im nebudú zdať podmienky dostatočne vyhovujúce.

Odporúčame:
Na Veľkú Britániu by mohli doľahnúť prvé dôsledky brexitu, Airbus hrozí odchodom z krajiny

„Premiérka vždy vravela, že žiadna dohoda je lepšia ako zlá dohoda,“ skonštatoval v rozhovore, ktorý vznikol už v stredu, teda pred piatkovým varovaním Airbusu, že v takom prípade zastaví výrobu v Británii. Európski partneri v rokovaniach by boli podľa neho nerozumní, ak by si mysleli, že premiérka blafuje.

Možnosť odchodu od rokovacieho stola

Podobne sa vyjadril aj minister pre brexit David Davis, ktorý v rozhovore pre Daily Express povedal, že premiérka dostane od Bruselu „dobrú ponuku“ a brexit bude „fantastický“. „Najlepšia možnosť je odísť s dobrou dohodou, ale musíte byť pripravení aj odísť od rokovacieho stola,“ skonštatoval.

V Londýne sa pritom v sobotu koná pochod proti brexitu, ktorého organizátori tvrdia, že odchod Británie z Únie ešte nie je istý. Veľká Británia by mala EÚ opustiť 29. marca 2019.

Viac k témam: Boris Johnson, brexit, Európska únia, Theresa Mayová, Veľká Británia
Zdroj: Webnoviny.sk – Theresa Mayová údajne o konci rokovaní o brexite neblafuje, Británia pristúpi len na dobrú dohodu © SITA Všetky práva vyhradené.

23. júna 2018