Testy potvrdili, že Islamský štát v Iraku neútočil yperitom

Americkí predstavitelia uviedli, že prvé testy olejnatej látky nájdenej na úlomku strely boli pozitívne na základnú formu yperitu, následné však už boli negatívne.WASHINGTON 29. septembra (WebNoviny.sk) – Raketa vystrelená príslušníkmi teroristickej skupiny Islamský štát (IS) na vojenskú základňu v severnom Iraku, na ktorej sú umiestnené aj stovky amerických vojakov, neobsahovala v rozpore s pôvodnými obavami chemickú bojovú látku. Oznámilo to v stredu ministerstvo obrany USA.

Raketa dopadla do areálu základne pri severoirackom meste Kajjára minulý týždeň v utorok. Americkí predstavitelia uviedli, že prvé testy olejnatej látky nájdenej na úlomku strely boli pozitívne na základnú formu yperitu, následné však už boli negatívne.

Hovorca Pentagónu Jeff Davis teraz informoval, že vykonané boli aj ďalšie testy a že definitívnym záverom je to, že nešlo o yperit, napísala agentúra AP. Pri útoku nebol podľa správ z minulého týždňa nikto zranený, pričom vojaci, ktorí vykonali testy, podstúpili bežný dekontaminačný proces.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

29. septembra 2016