Termín prelomového stretnutia prezidenta Trumpa a vodcu Kim Čong-una je odtajnený

373167_south_korea_koreas_tension_51705 67d520bffb7e4678b5b77960521a4947 676x415.jpg

WASHINGTON 10. mája (WebNoviny.sk) – Prelomový summit Spojených štátov a Kórejskej ľudovodemokratickej republiky (KĽDR) sa uskutoční 12. júna. Stretnutie amerického prezidenta Donalda Trumpa a severokórejského vodcu Kim Čong-una sa bude nakoniec konať v Singapure.

Po šiestich dňoch držania tejto informácie v tajnosti to vo štvrtok svojou obľúbenou formou, teda zverejnením príspevku na Twitteri, oznámil prezident Trump. Ten už minulý piatok oznámil, že miesto a čas summitu sú dohodnuté, no zverejnené budú až neskôr.

Singapur ako vhodnejšie miesto

Vo štvrtok Trump okrem iného informoval, že on sám pôvodne považoval za ideálne miesto na konanie summitu demilitarizovanú zónu na hraniciach medzi oboma Kóreami, jeho poradcovia ho však presvedčili, že Singapur bude vhodnejší.

Odporúčame:
Pompeo sa vracia zo Severnej Kórey aj s väznenými Američanmi, údajne sú „v dobrom zdraví“

Konanie summitu medzi KĽDR a USA by si ešte pred pár mesiacmi málokto vedel predstaviť. Trump a Kim-čong-un si ešte začiatkom roka posielali cez médiá odkazy o tom, kto z nich má funkčnejšie „jadrové tlačidlo“ a jeden druhému sa vyhrážali vojenským útokom, ktorý obaja farbisto opisovali.

Kim nemusí byť vo svojich vyjadreniach úprimný

Situácia sa zmenila až vo februári počas zimnej olympiády v Južnej Kórei, pri príležitosti ktorej sa KĽDR zblížila s Juhom. Tesne po olympiáde Severná Kórea oznámila, že chce rokovať aj so Spojenými štátmi a je dokonca ochotná úplne sa vzdať jadrových zbraní.

Niektorí západní analytici upozorňujú, že Kim nemusí byť vo svojich vyjadreniach úprimný, jeho rétorika môže byť len pokusom získať čas a nakoniec sa opäť vráti k starým móresom, podobne ako sa to stalo už viackrát v minulosti.

Biely dom však nateraz Kimovi verí a Trump očakáva od summitu len to najlepšie. „Obaja sa budeme snažiť, aby z toho bol veľmi výnimočný moment pre Svetový Mier,“ napísal Trump vo štvrtok na Twitteri.

Viac k témam: Donald Trump, Kim Čong-un, KĽDR Kórejská ľudovodemokratická republika, USA
Zdroj: Webnoviny.sk – Termín prelomového stretnutia prezidenta Trumpa a vodcu Kim Čong-una je odtajnený © SITA Všetky práva vyhradené.

10. mája 2018