Teploty začínajú stúpať, Európa by sa mala pripraviť na Ziku

Vírus Zika je osobitne nebezpečný pre tehotné ženy, pretože ohrozuje plod a spôsobuje degeneratívne zmeny vrátane mikrocefálie.PARÍŽ 26. apríla (WebNoviny.sk) – Vzhľadom na zvýšený výskyt komárov súvisiaci so stúpajúcimi teplotami ovzdušia by sa Európa mala pripraviť na príchod vírusu Zika, uviedla v pondelok podľa agentúry AP námestníčka generálnej riaditeľky Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) Marie-Paule Kienyová.

„Keďže teploty vzhľadom na ročné obdobie začínajú v Európe stúpať, začnú sa objavovať aj komáre druhu Aedes, o ktorých vieme, že sú prenášačmi vírusu Zika,“ uviedla Kienyová na konferencii venovanej výskumu vírusu Zika, ktorá sa v pondelok konala v Paríži. „A komáre nepoznajú hranice,“ dodala.

Vírus afrického pôvodu je osobitne nebezpečný pre tehotné ženy, pretože ohrozuje plod a spôsobuje degeneratívne zmeny vrátane mikrocefálie. Mužom, ktorí sa vracajú z rizikových oblastí, lekári neodporúčajú najmenej štyri týždne po návrate nechránený pohlavný styk. V prípade nákazy sa táto lehota predlžuje na šesť mesiacov.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

26. apríla 2016