Telo zosnulého Princea spopolnili, miesto uloženia je tajné

V Paisley Park Studios v Chanhassene v štáte Minnesota sa uskutočnila posledná rozlúčka, na ktorej sa zúčastnili rodinní príslušníci, priatelia a kolegovia.BRATISLAVA 24. apríla (WebNoviny.sk) – Telo zosnulého amerického speváka a hudobníka Princa krátko po pitve spopolnili a následne sa v sobotu v Paisley Park Studios v Chanhassene v štáte Minnesota uskutočnila posledná rozlúčka, na ktorej sa zúčastnili rodinní príslušníci, priatelia a kolegovia. Informoval o tom hudobníkov hovorca.

„Pred niekoľkými hodinami si Princa uctila malá skupina jeho najmilovanejších – rodina, priatelia a jeho hudobníci. Išlo o súkromný ceremoniál, na ktorom sa s ním naposledy rozlúčili. Princove pozostatky spopolnili, pričom miesto ich uloženia nezverejníme,“ uviedol hovorca.

Odporúčame:

Spevák Prince nespáchal samovraždu, naznačila pitva

Princa našli mŕtveho vo štvrtok vo výťahu v jeho dome v Chanhassene. Dožil sa 57 rokov. Zástupca polície Jason Kamerud uviedol, že záchranku zavolal nemenovaný muž o 9:43 miestneho času. Záchranná služba muzikanta resuscitovala, no o 10:07 ho vyhlásili za mŕtveho. V piatok miestny koroner vykonal pitvu, predbežné výsledky však príčinu úmrtia neodhalili. Kompletné výsledky budú známe najskôr o štyri týždne.

Muzikanta museli minulý týždeň hospitalizovať v meste Moline v Illinois po tom, ako jeho lietadlo núdzovo pristálo na miestnom letisku, pretože sa cítil zle. Spevák predtým už niekoľko týždňov bojoval s chrípkou, pričom po dvoch 80-minútových vystúpeniach v Atlante, ktoré sa konali 14. apríla, sa jeho zdravotný stav zhoršil. Interpret strávil v nemocnici tri hodiny. Po prepustení pokračoval v ceste domov.

Spomínané vystúpenia boli zároveň jeho poslednými koncertmi. Rovesník zosnulého Michaela Jacksona sa neskôr prostredníctvom sociálnej a mikroblogovacej siete Twitter viackrát poďakoval fanúšikom za podporu a 16. apríla usporiadal doma párty, počas ktorej prítomným predstavil svoj nový fialový klavír a gitaru v rovnakej farbe. „Ako poďakovanie za dobré počasie a všetku lásku a podporu,“ napísal Prince na Twitteri k pozvánke na spomínanú párty. „Nemrhajte modlitbami, počkajte pár dní,“ vyhlásil muzikant počas večera na margo svojho zdravotného stavu.

Prince, celým menom Prince Rogers Nelson, sa narodil 7. júna 1958 v Minneapolise v Minnesote do muzikantskej rodiny. Jeho otec John Lewis Nelson bol džezový klavirista a matka Mattie speváčka. Ako sedemročný sa začal učiť hrať na klavír, v 13 rokoch nasledovala gitara a o rok neskôr bicie. Na strednej škole pôsobil v kapele Grand Central, ktorá si neskôr zmenila názov na Champagne. Interpret je považovaný za jedného z najväčších hudobných novátorov. Vo svojej tvorbe kombinoval množstvo žánrov ako funk, soul, rock, pop, džez alebo r’n’b. Debutoval v roku 1978 albumom For You. Odvtedy ponúkal nové nahrávky takmer každý rok, pričom vydal 39 štúdioviek. S nahrávkami Purple Rain (1984), Around The World In A Day (1985), Batman (1989) a 3121 (2006) sa dostal na vrchol amerického rebríčka Billboard 200. Svoj posledný album HITnRUN Phase Two vydal vlani v decembri, pričom v septembri mu predchádzala nahrávka HITnRUN Phase One. Medzi jeho úspešné single patria napríklad aj 1999, When Doves Cry, Let’s Go Crazy, Raspberry Beret, Kiss, Sign O‘ The Times, Batdance, Gett Off, Cream či The Most Beautiful Girl In The World. Je tiež autorom hitu Nothing Compares 2 U, ktorý preslávila speváčka Sinéad O’Connor.

Na celom svete predal viac ako 100 miliónov kópií nahrávok, na konte má sedem cien Grammy či štyri MTV Video Music Awards. V roku 2007 dostal Zlatý glóbus za skladbu The Song Of The Heart z filmu Happy Feet (2006). Na túto cenu ho nominovali aj v roku 1985 vďaka spomínanému hitu When Doves Cry z filmu Purpurový dážď (1984), pričom za soundtrack tejto snímky dostal Prince v roku 1985 svojho jediného Oscara. V roku 2004 ho uviedli do Rock’n’rollovej siene slávy a podľa amerického magazínu Rolling Stone je 27. najlepším interpretom všetkých čias. Ako herec sa predstavil aj vo filmoch Pod višňovým mesiacom (1986) alebo Graffiti Bridge (1990), pričom oba tituly aj režíroval a je tiež autorom scenára druhej menovanej snímky. Kontroverzný umelec si v roku 1993 zmenil meno na kreslený symbol, ktorý vznikol spojením symbolov muža a ženy. Keďže sa tento symbol nedal vysloviť, v médiách ho často označovali ako The artist formerly known as Prince, teda Umelec v minulosti známy ako Prince, skratkou TAFKAP, alebo jednoducho The Artist, čiže Umelec. Neskôr sa vrátil k umeleckému menu Prince. Bol dva razy ženatý. S prvou manželkou, speváčkou a tanečnicou Mayte Garcia mal syna menom Boy Gregory, ktorý však krátko po narodení zomrel. V rokoch 2001 až 2006 bol ženatý s Manuelou Testolini.

Informácie pochádzajú z webstránok www.people.com, www.bbc.com a archívu agentúry SITA.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

24. apríla 2016