Ťažba na Devínskej Kobyle a Vydrici sa nezastaví, vzniknú však bezzásahové zóny

357775_tazba dreva 676x449.jpg

BRATISLAVA 13. mája (WebNoviny.sk) – Štátne Lesy SR zatiaľ nenašli legitímny dôvod na úplné zastavenie ťažby dreva v lokalite Devínska Kobyla a Vydrica v Bratislave.

Výsledok rokovaní

„Lesy Slovenskej republiky na posilnenie verejnoprospešných funkcií vyčlenili zóny bez zásahu, ktorých výmera je vyše 280 hektárov, čo predstavuje takmer 25 percent z celkovej plochy lesov Devínskej Kobyly,“ povedal vedúci lesnej správy Bratislava Martin Knurovský. Dodal, že v tejto zóne sa budú spracovávať len suché a vyvrátené stromy v záujme bezpečnosti návštevníkov lesa.

Toto rozhodnutie Lesov SR je výsledkom rokovaní so zástupcami ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka, samospráv, Štátnej ochrany prírody, občianskych združení a nezávislých organizácií, ktorých hlavnou témou bolo posilnenie mimoprodukčných funkcií prímestských lesov Bratislavy, ako aj prehodnotenie rozsahu už naplánovanej ťažby.

Povinnosti lesného hospodára

„Pred samotnou ťažbou dreva je povinnosťou lesného hospodára stromy určené na ťažbu vyznačiť a riadne zaevidovať. Práve vykonávanie týchto prác bolo spúšťačom nevôle návštevníkov lesa, ktorá viedla k pozastaveniu samotného výrubu stromov a umožnila vec preskúmať a prehodnotiť zástupcami verejnosti,“ uviedol generálny riaditeľ Lesov SR Marian Staník.

Odporúčame:
Zamestnanci Hornonitrianskych baní podľa SaS zháňali podpisy pod petíciu pod hrozbou výpovede

LESY SR sa rozhodli v najbližšom období uskutočniť spracovanie kalamitnej hmoty, ako aj takzvanú výchovnú ťažbu v mladších porastoch a v minimálnom rozsahu i neodkladnú obnovnú ťažbu.

„Dôvodom tohto rozhodnutia je dodržanie zákonného termínu spracovania kalamity, ktorý je šesť mesiacov od jej zaevidovania. Obnovená ťažba bude výlučne s cieľom dosiahnutia prirodzenej obnovy pôvodných drevín Devínskej Kobyly,“ vysvetlil riaditeľ Odštepného závodu Smolenice Ivan Danček.

Zároveň požiadal verejnosť o dodržiavanie usmernení pracovníkov lesníckej prevádzky a ospravedlnil sa za dočasné obmedzenia počas ťažobných prác.

Viac k témam: Devínska Kobyla, Štátny podnik Lesy SR, ťažba dreva
Zdroj: Webnoviny.sk – Ťažba na Devínskej Kobyle a Vydrici sa nezastaví, vzniknú však bezzásahové zóny © SITA Všetky práva vyhradené.

13. mája 2018