Tatra banka upozorňuje na podvodný email, ktorý sa snaží vylákať citlivé údaje

359332_pocitac hacker 676x451.jpg

BRATISLAVA 17. januára (WebNoviny.sk) – Tatra banka v posledných dňoch zaznamenala zvýšený výskyt podozrivej e-mailovej komunikácie, ktorej cieľom je získať citlivé údaje klientov. Ide o podvodné konanie nazývané phishing.

„Ak už klienti zadali na podvodnej stránke svoje aktuálne údaje, odporúčame, aby neodkladne kontaktovali call centrum a požiadali o blokovanie PID a platobných kariet,“ uviedla hovorkyňa Tatra banky Zuzana Žiaranová.

Obsahuje odkaz na podvodnú stránku

Podvodný e-mail podľa Žiaranovej vzbudzuje dojem, že odosielateľom je Tatra banka, prípadne jej dcérska spoločnosť. Obsahuje odkaz na podvodnú stránku a pod rôznymi zámienkami, ktoré sa týkajú aktualizácie online bankovníctva, prípadne bezpečnosti, požaduje od klientov zadanie prihlasovacích údajov do internetbankingu a údaje o platobných kartách.

Tatra banka však podľa Žiaranovej nikdy od klientov nežiada overenie ich osobných a bankových údajov takýmto spôsobom. To sa týka tak e-mailovej, ako aj telefonickej komunikácie.

„Odporúčame preto na e-mail neodpovedať ani neklikať na jeho prílohy alebo linky. Pracovníci zaoberajúci sa bezpečnosťou už situáciu aktívne riešia,“ povedala Žiaranová.

Znaky podozrivého emailu

Phishing je podvodný e-mail. Pomocou neho sa neznámy útočník snaží vylákať od prijímateľa e-mailu citlivé údaje na prihlásenie sa do internetbankingu, ako meno, priezvisko, dátum narodenia, heslo a podobne. V niektorých prípadoch informácie o platobnej karte a iné na zneužitie vhodné informácie.

Podozrivým znakom je, že adresa odosielateľa nie je štandardná banková. E-mail býva zväčša napísaný s gramatickými chybami a komplikovaným jazykom.

Ďalším podozrivým znakom je to, že e-mail obsahuje neznáme meno odosielateľa. E-mail je typický svojou urgentnosťou, obvykle odkazuje na webovú stránku, veľmi podobnú oficiálnej bankovej stránke.

Tatra banka bola do Obchodného registra SR zapísaná 1. novembra 1990. V súčasnosti patrí do rakúskej skupiny Raiffeisen. Prostredníctvom svojej siete zhruba 150 obchodných miest pôsobí vo všetkých regiónoch Slovenska a zamestnáva približne 3 400 pracovníkov.

Viac k témam: podvod, podvodné e-maily, Tatra Banka
Zdroj: Webnoviny.sk – Tatra banka upozorňuje na podvodný email, ktorý sa snaží vylákať citlivé údaje © SITA Všetky práva vyhradené.

17. januára 2019