Taliansko odmieta ratifikáciu dohody CETA, neobsahuje vraj dostatočné garancie

378322_thinkstockphotos 694084136 676x449.jpg

MILÁNO 14. júna (WebNoviny.sk) – Nová talianska vláda odmieta dohodu o zóne voľného obchodu medzi EÚ a Kanadou. Vyhlásil to vo štvrtok minister poľnohospodárstva Gian Marco Centinaio s tým, že krajina dohodu neratifikuje. Ako uviedol pre denník La Stampa, dôvodom je, že obchodný pakt nezabezpečuje dostatočné garancie pre talianske produkty s chráneným označením pôvodu.

Odporúčame:
Taliansko z eurozóny nevystúpi, tvrdí nová vláda na nervóznu reakciu finančných trhov

Cieľom Komplexnej hospodárskej a obchodnej dohody medzi Kanadou a Európskou úniou a jej členskými štátmi je vzájomná liberalizácia obchodu s tovarom a službami, ako aj prijatie pravidiel pre otázky týkajúce sa vzájomného obchodu v súlade s pravidlami Svetovej obchodnej organizácie (WTO). Dokument známy pod označením CETA schválil vo februári 2017 Európsky parlament, vyžaduje si však aj súhlas jednotlivých členských krajín.

Slovenská vláda vyjadrila súhlas s uzavretím obchodnej zmluvy tento rok vo februári. Keďže ide o medzinárodnú dohodu, ktorá má prednosť pred zákonmi, schváliť ju bude musieť aj parlament.

Viac k témam: CETA Canada-EU Trade Agreement, Európska únia, Kanada, Taliansko
Zdroj: Webnoviny.sk – Taliansko odmieta ratifikáciu dohody CETA, neobsahuje vraj dostatočné garancie © SITA Všetky práva vyhradené.

14. júna 2018