Takmer pol milióna detí čaká v neistote na azyl v Európe

Hovorca generálneho tajomníka OSN Stéphane Dujarric uviedol, že v nejasnej právnej situácii sa nachádza vyše 400.000 detí

New York/Brusel 5. mája (WebNoviny.sk) – Takmer pol milióna detských utečencov, ktorí vlani požiadali o azyl v Európe, stále žije v neistote, keďže Európska únia sa len pripravuje na dôležité rokovania o pravidlách pre vybavovanie žiadostí ľudí žiadajúcich ochranu. Oznámil to dnes Detský fond OSN (UNICEF).

Hovorca generálneho tajomníka OSN Stéphane Dujarric uviedol, že v nejasnej právnej situácii sa nachádza vyše 400.000 detí, ktoré požiadali v Európe o azyl od januára do novembra 2015.

UNICEF vyzval EÚ, aby kládla viac do popredia záujmy a práva detí v období, keď Európa čelí najväčšej utečeneckej a migračnej kríze od druhej svetovej vojny. O výzve informoval Dujarric, ktorého citovala tlačová agentúra AP.

„Ak má byť spoločný azylový systém Európy humánny, spravodlivý a účinný, ochrana detí musí byť ústrednou prioritou,“ uviedla vo vyhlásení riaditeľka úradu UNICEF v Bruseli Noala Skinnerová.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

5. mája 2016