Sýrski povstalci spustili útok na strategické mesto Aleppo

Útok prišiel po neúspešnom pokuse povstalcov znovu obnoviť jedinú trasu vedúcu zo vzbúrencami kontrolovanej východnej časti Aleppa, kde sa nachádza približne 300.000 obyvateľov. Damask 12. júla (WebNoviny.sk) – Sýrski povstalci spustili útok na vládnymi silami ovládané štvrte mesta Aleppo po tom, ako armáda odrezala ich jedinú cestu do tohto rozdeleného mesta na severe krajiny. Povstalecká operácia sa začala v pondelok na svitaní na viacerých frontoch, informuje stanica BBC.

Útok prišiel po neúspešnom pokuse povstalcov znovu obnoviť jedinú trasu vedúcu zo vzbúrencami kontrolovanej východnej časti Aleppa, kde sa nachádza približne 300.000 obyvateľov. Veľké časti tohto mesta, niekdajšieho obchodného a priemyselného strediska Sýrie, boli zničené v bojoch, ktoré sa tu začali v roku 2012.

Mesto je ohniskom zintenzívnených bojov odvtedy, čo skoršie v tomto roku zlyhali mierové rozhovory sprostredkované OSN a čiastočné prímerie sprostredkované USA a Ruskom. Zmienená kľúčová trasa bola účinne odrezaná minulý týždeň vo štvrtok, keď vojaci a spojenecké milície prevzali kontrolu nad neďalekým strategickým kopcom.

Aleppo je stále rozdelené

Aleppo je v súčasnosti rozdelené na západnú časť ovládanú režimom sýrskeho prezidenta Bašára Asada a východ, ktorý majú v rukách vzbúrenci.
Sýrska vláda, podporovaná Iránom a Ruskom, označuje za teroristov všetky skupiny, ktoré proti nej bojujú vo vyše päť rokov trvajúcej vojne v krajine. OSN z nich zaraďuje medzi teroristické organizácie len skupiny Islamský štát (IS) a Front an-Nusra, čo je sýrska odnož al-Káidy.

Mnohým ozbrojeným opozičným skupinám v Sýrii poskytuje finančnú, logistickú a výcvikovú podporu celý rad krajín vrátane Turecka, Saudskej Arábie, Jordánska, USA či Británie.

Armáda predĺžila prímerie

Sýrska armáda medzičasom oznámila, že od utorka predlžuje prímerie o ďalších 72 hodín. Informovala o tom agentúra SANA. Velenie armády vo vyhlásení uviedlo, že prímerie platí na celom území krajiny od „00.01 h 12. júla do 23.59 h 14. júla“. Sýrska armáda predtým vyhlásila trojdňové jednostranné prímerie aj 6. júla – v čase začiatku moslimského sviatku íd al-fitr, ktorým sa končil pôstny mesiac ramadán.

Spojenými štátmi a Ruskom sprostredkované prímerie, ktoré sa v Sýrii začalo 27. februára, násilnosti v krajine síce zmiernilo, v mnohých oblastiach však prudké boje pokračujú. Džihádistická skupina Islamský štát (IS) a odnož al-Káidy v Sýrii, Front an-Nusra, sú z prímeria vylúčené.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

12. júla 2016