Švédsky súd potvrdil platnosť zatykača na Assangea

Julian Assange je švédskymi úradmi obvinený zo znásilnenia, ktoré sa malo udiať počas jeho návštevy tejto škandinávskej krajiny v roku 2010. BRATISLAVA/ŠTOKHOLM 16. septembra (WebNoviny.sk) – Švédsky odvolací súd potvrdil v piatok platnosť zatykača na zakladateľa internetového projektu WikiLeaks Juliana Assangea, vydaného pre obvinenie zo znásilnenia. Štyridsaťpäťročný Austrálčan sa od roku 2012 ukrýva na veľvyslanectve Ekvádoru v Londýne, aby sa tak vyhol vydaniu do Švédska po tom, ako na neho vyšetrovatelia vydali celoeurópsky zatykač. Agentúra AP uviedla, že nateraz sa nevie, či sa Assange plánuje odvolať na najvyššom súde.

Assange je švédskymi úradmi obvinený zo znásilnenia, ktoré sa malo udiať počas jeho návštevy tejto škandinávskej krajiny v roku 2010. On však obvinenia odmieta s tým, že sú vykonštruované. V tejto súvislosti vyjadril tiež obavy, že ho zo Švédska vydajú do USA, kde by čelil vysokému trestu za zverejnenie tajných amerických dokumentov na stránke WikiLeaks.

Švédska prokuratúra tento týždeň oznámila, že v jej zastúpení bude Assangea 17. októbra na ekvádorskom veľvyslanectve v Londýne vypočúvať ekvádorský prokurátor.

Vypočúvanie viackrát odložili vzhľadom na zladenie podmienok a načasovania zo strany oboch krajín. Švédska prokuratúra tvrdí, že musí Assangea vypočuť ešte predtým, ako sa rozhodne, či ho formálne obviní.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

16. septembra 2016