Sulík a Škripek odmietajú návrh zákazu legálnej držby zbraní

Európska komisia navrhla podstatným spôsobom zakázať viacero typov zbraní, ktoré sú v súčasnosti v legálnej držbe.BRATISLAVA 14. mája (WebNoviny.sk) – Návrh zákazu legálnej držby zbraní, ktorý vlani predstavila Európska komisia (EK), považujú poslanci Európskeho parlamentu (EP) Richard Sulík a Branislav Šripek za neprofesionálny a nedostatočne posúdený. Uvádza sa to v stanovisku, ktoré agentúre SITA poskytla hovorkyňa strany Sloboda a Solidarita (SaS) Katarína Svrčeková.

„Namiesto obmedzovania legálne držaných zbraní by sa mal klásť dôraz na boj proti nelegálnemu obchodovaniu so zbraňami,“ uviedol Sulík, ktorému prekáža aj to, že návrh by sa dotkol podstatne väčšej skupiny strelných zbraní v legálnej držbe.

Teroristické činy sa nepáchajú legálnymi zbraňami

Navrhuje sa tak podľa neho odzbrojenie civilného obyvateľstva napriek tomu, že teroristické trestné činy, ktorými komisia svoj návrh zdôvodnila, sa nepáchajú legálne držanými strelnými zbraňami, ale zbraňami v nelegálnej držbe. „Komisia aj po podaní návrhu pokračuje v enormnom lobbingu. Je citeľná obrovská snaha o to, aby zákazy v čo najširšej podobe prijaté boli,“ dodal.

Richard Sulík sa ako člen výboru pre vnútorný trh a ochranu spotrebiteľa stretol s viacerými, najmä slovenskými, českými, nemeckými, fínskymi a ďalšími europoslancami, s ktorým diskutovali o pozadí návrhu. „Prediskutovali sme potrebu odmietnuť zákazy, situáciu na Slovensku a potenciálne dopady zákazov na slovenských držiteľov strelných zbraní,“ vysvetlil poslanec EP.

Spolu s kolegami zo Slovenska aj z ostatných krajín sa zhodli na množstve dodatkov, ktoré prijali. Vypracoval ich Richard Sulík v spolupráci s organizáciami Legis Tellum a GUN LEX. Úspech Sulík pripisuje aj tomu, že po zodpovedaní viacerých otázok bez akéhokoľvek odkladu podporil všetky jeho návrhy dodatkov aj jeho kolega Branislav Škripek, ktorý je členom výboru pre ľudské práva.

Škripek preferuje zbraňové amnestie

„Je absurdné robiť z legálnych držiteľov zbraní, dodržujúcich prísne podmienky zákona, teroristov. Návrh bol nezmyselný aj v otázke znefunkčnenia historických zbraní. Znižovanie počtu nelegálnych zbraní dosiahneme najmä pozitívnou motiváciou, a to napríklad zbraňovými amnestiami, ktoré sa ukázali ako úspešné aj na Slovensku,“ dodal Branislav Škripek.

Návrh na revíziu smernice o strelných zbraniach predložila Európska komisia v novembri 2015 po teroristických útokoch v Paríži a navrhla v nej podstatným spôsobom zakázať viacero typov zbraní, ktoré sú v súčasnosti v legálnej držbe. Zdôvodnila to nebezpečenstvom tzv. „kalašnikovov“, ktoré považuje za veľmi nebezpečné, priblížil Richard Sulík.

Najväčší problém návrhu EK bol podľa neho s jeho prílohovou časťou, a teda s návrhom na zmenu kategorizácie zbraní, pričom viaceré typy strelných zbraní mali prejsť do A kategórie zbraní, ktoré sú zakázané v civilnej držbe. Komisia navrhovala zrušiť tiež účinnú výnimku pre držbu týchto zbraní.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

14. mája 2016