Súd zastavil proces s vojnovými zločincami zo Srebrenice, obvinenia sú neplatné

BELEHRAD 13. júla (WebNoviny.sk) — Srbský odvolací súd zastavil vo štvrtok ostro sledovaný proces s ôsmimi bývalými bosnianskosrbskými policajtmi obvinenými z účasti na masakre v Srebrenici v roku 1995.

Odporúčame:
Primár Stanislav bral úplatky, súd ho poslal do väzby

Súd v Belehrade uviedol, že akceptoval námietky obhajoby, na základe ktorých sú obvinenia neplatné, keďže v čase ich vznesenia Srbsko nevymenovalo hlavného prokurátora pre vojnové zločiny. Verdikt teda znamená, že celý proces sa bude musieť začať odznova.

Osem mužov obvinili z účasti na zabití 1 313 moslimov v obci Kravica pri Srebrenici. Tam ich nahnali do skladu a následne pozabíjali granátmi a guľometmi.

Odporúčame:
Vrah Borisa Nemcova dostal 20-ročné väzenie, rozhodol ruský súd

Proces sa začal v decembri a šlo o prvý prípad, keď sa srbský súd zaoberal vyčíňaním bosnianskosrbských síl v Srebrenici, pri ktorom zahynulo okolo 8 000 moslimských mužov a chlapcov.

Išlo pritom o najhoršiu masakru v Európe od druhej svetovej vojny. Proces je preto považovaný za test srbského záväzku vyrovnať sa so svojou vojnovou minulosťou.

Viac k témam: masaker v Srebrenici, Srbsko
Zdroj: Webnoviny.sk – Súd zastavil proces s vojnovými zločincami zo Srebrenice, obvinenia sú neplatné © SITA Všetky práva vyhradené.

13. júla 2017