Súd začal v kauze zločineckej skupiny takáčovcov s výsluchom svedkov, vypovedať bude prvý poškodený

474151_gettyimages 176810772 676x451.jpg

12.1.2022 (Webnoviny.sk) – V procese so zločineckou skupinou známou ako takáčovci začal Špecializovaný trestný súd v Pezinku s výsluchom svedkov. Na stredu bol konkrétne predvolaný jeden svedok v pozícii poškodeného, pričom ďalší by mali vypovedať vo štvrtok 13. a piatok 14. januára. Zároveň viacerí obžalovaní požiadali súd o konanie v neprítomnosti.

Obžalovali aj advokáta

Prokuratúra v tomto prípade pôvodne podala obžalobu na 16 osôb pre založenie, zosnovanie a podporovanie zločineckej skupiny, ale aj vydieranie, hrubý nátlak alebo poškodzovanie cudzieho majetku.

K predmetnej trestnej veci neskôr pripojili aj obžalobu proti advokátovi Martinovi R., ktorý podľa orgánov činných v trestnom konaní ovplyvňoval výpovede svedkov v trestných konaniach v prospech skupiny.

Obžalovaní sa cítia byť nevinní

Všetci obžalovaní na začiatku procesu na jeseň minulého roku pred súdom vyhlásili, že sú nevinní.

Výnimkou bol len Pavol K., ktorý priznal vinu v bode 1 obžaloby, teda založenie, zosnovanie a podporovanie zločineckej skupiny. Obžalovaný vyhlásil, že skutok ľutuje a vo veci ďalších aktivít, ktoré sú mu kladené za vinu, sa cíti nevinný.

Obžalovaný Henrich S. sa v niektorých bodoch odmietol vyjadriť, v iných sa cíti nevinný.

Takáčovci

Skupina pôsobila najmä v bratislavskom Ružinove, ale aj v Petržalke a v centre hlavného mesta od 90. rokov 20. storočia. Zameriavali sa na výpalníctvo, gastronomické služby či herne. Neskôr začali pôsobiť aj na území Trnavského a Nitrianskeho kraja.

Po smrti zakladateľa skupiny Jána Takáča v júli 2003, zavraždení Róberta Pála a zastrelení Jozefa Surovčíka v Senci, sa stal údajným bosom skupiny Ľubomír K. prezývaný Kudla. Ten si momentálne odpykáva právoplatný trest 25 rokov väzenia za objednávku vraždy podnikateľa Romana Krajčího.

Národná kriminálna agentúra podnikla voči členom skupiny v roku 2017 akciu Aladin a následne v roku 2019 aj akciu Apač.

Viac k témam: Akcia Aladin, Akcia Apač, Ovplyvňovanie svedkov, Pojednávanie, Takáčovci
Zdroj: Webnoviny.sk – Súd začal v kauze zločineckej skupiny takáčovcov s výsluchom svedkov, vypovedať bude prvý poškodený © SITA Všetky práva vyhradené.

12. januára 2022