Súd oslobodil ekológov bojkotujúcich ťažbu v Bielovežskom pralese, rozsudok je ranou pre vládu

359205_europe_poland_forest_05405 160b2008c6f3472a8b84b2552b502f70 676x411.jpg

VARŠAVA 11. mája (WebNoviny.sk) – Poľský súd v piatok v plnom rozsahu oslobodil ochrancov životného prostredia, ktorí sa v júni minulého roka snažili blokovať výrub v Bielovežskom pralese.

Niektorí z nich sa na protest proti ťažbe v tomto najstaršom a najväčšom pralese v Európe, ktorý je od roku 1979 súčasťou svetového dedičstva UNESCO, pripútali k ťažobným strojom. Lesníci v spolupráci s políciou svoje stroje poľahky oslobodili a ekológov následne zažalovali. Podľa rozhodnutia súdu sa však aktivisti ničoho zlého nedopustili, naopak, konali vo verejnom záujme.

Odporúčame:
Postkomunistické krajiny stále potrebujú podporu EÚ, tvrdí Morawiecki po stretnutí s Pellegrinim

Rozsudok je ranou pre poľskú vládu, ktorá naďalej trvá na tom, že masívna ťažba v Bielovežskom pralese bola potrebná, pričom argumentuje podobne ako ťažiari na Slovensku bojom proti lykožrútovi.

Súdny dvor EÚ (ECJ) v apríli rozhodol, že ťažbou v Bielovežskom pralese Poľsko porušilo svoj záväzok chrániť prírodné oblasti mimoriadneho významu. Varšava na rozhodnutie ECJ reagovala s tým, že ho bude rešpektovať.

Viac k témam: Bielovežský prales, ECJ Európsky súdny dvor, ekológia, lykožrút, Poľsko, UNESCO
Zdroj: Webnoviny.sk – Súd oslobodil ekológov bojkotujúcich ťažbu v Bielovežskom pralese, rozsudok je ranou pre vládu © SITA Všetky práva vyhradené.

11. mája 2018