Súd oslobodil bývalého šéfa Vojenskej spravodajskej služby Romana M., prokurátor podal odvolanie

366720_sud prokuratura 676x451.jpg

BRATISLAVA 25. júna (WebNoviny.sk) – Okresný súd Bratislava III v pondelok oslobodil spod obžaloby bývalého šéfa Vojenskej spravodajskej služby Romana M. Podľa samosudcu totiž nebolo preukázané, že sa žalovaný skutok, konkrétne ohrozenie dôvernej a vyhradenej skutočnosti, stal. Rozsudok nie je právoplatný, prokurátor podal na mieste odvolanie.

Sudca v rámci odôvodnenia rozsudku kritizoval postup orgánov činných v trestnom konaní, napríklad pri prehliadke auta obžalovaného podľa neho postupovali „čisto amatérsky“, keď zaistenú micro SD kartu chytali holými rukami, čo podľa neho znemožnilo vykonať objektívne dokazovanie.

Odporúčame:
Boj proti korupcii dostal riadny kopanec, tvrdí Rajtár po prepustení Mariána K. a Pavla R. na slobodu

Podľa sudcu tiež nebolo preukázané, že dokumenty na karte sa akýmkoľvek spôsobom spájajú s osobou obžalovaného. Obsah dokumentov tiež podľa sudcu nie je spôsobilý „aby zasiahol do chránených záujmov SR“.

Rozsudok potvrdili argumenty

Samotný Roman M. po vynesení rozsudku skonštatoval, že verdikt súdu dopadol nad jeho očakávania. „Pán sudca tam povedal vcelku dosť, tie hlavné argumenty tam odzneli,“ povedal s tým, že rozsudok potvrdil jeho argumenty.

„Samozrejme, že radosť mám, ale som strašne smutný, že takéto veci sa dejú v tejto krajine,“ zdôraznil s tým, že päťročná záležitosť bola mrhaním financií a ľudského potenciálu. Dodal, že chce veriť, že za celú vec nie sú zodpovední jeho bývalí kolegovia, lebo „Vojenská spravodajská služba bývala gentlemanská služba“. „Nemôžem obviniť nikoho priamo, že to urobil, ale nechám to na svedomí tých ľudí,“ dodal.

Odporúčame:
Súdna rada sa bude zaoberať vzťahom medzi advokátom Bžánom a sudcom Sádovským

Roman M. čelil v tomto prípade obžalobe pre prečin ohrozenia dôvernej a vyhradenej skutočnosti. Pre povahu veci sa prípad pred súdom pojednával s vylúčením verejnosti. Podľa obžaloby Roman M. neoprávnene zhromažďoval dokumenty kategorizované ako dôverné a vyhradené. V júni 2013 ich zaistila polícia pri prehliadke jeho auta.

Tunelovanie majetku VSS

Roman M. viedol Vojenskú spravodajskú službu počas vlády Ivety Radičovej. V tom období sa začalo preverovať podozrenie z tunelovania majetku Vojenskej spravodajskej služby.

Správu o údajnom tunelovaní spravodajstva vypracoval a zverejnil zástupca Romana M., dnes už zosnulý Vladimír Suchodolinský. Roman M. tvrdí, že micro SD karta s dokumentáciou mohla byť do jeho auta podstrčená. Polícia medzitým zastavila vyšetrovanie údajného tunelovania Vojenskej spravodajskej služby

Viac k témam: súd, VSS Vojenská spravodajská služba
Zdroj: Webnoviny.sk – Súd oslobodil bývalého šéfa Vojenskej spravodajskej služby Romana M., prokurátor podal odvolanie © SITA Všetky práva vyhradené.

25. júna 2018